Prezydent Warszawy chroni prof. Chazana? "To zdumiewające, że nie został zawieszony"

Wg informacji "GW", władze Warszawy zleciły badanie poszanowania praw pacjenta płodu w szpitalu, którym kieruje prof. Bogdan Chazan. Oburzony taktyką ratusza jest rzecznik Twojego Ruchu Andrzej Rozenek. - Jest zdumiewające, że prof. Chazan od razu nie został zawieszony w pełnieniu funkcji dyrektora szpitala. Klauzula sumienia powinna zniknąć z polskiego prawa - mówił w TOK FM.

Deklaracja wiary" to akt rezygnacji z korzystania z narządów płciowych poza prokreacją? [BLOG]

"Gazeta Wyborcza" ustaliła, że władze stolicy zleciły zbadanie poszanowania praw pacjenta płodu w szpitalu, którym kieruje prof. Bogdan Chazan. "GW" nie ma wątpliwości, że to element ochrony lekarza. Tym bardziej, że to sam prof. Chazan jako pierwszy mówił o potrzebie sprawdzenia, czy nie doszło do naruszenia praw pacjenta płodu.

Jeśli okaże się, że do żadnego naruszenia nie doszło - władze Warszawy nie będą musiały zajmować się sprawą. A tym samym nie narażą się zwolennikom prof. Chazana, którzy stanęli w jego obronie, po ujawnieniu że nie zgodził się na aborcję ciężko uszkodzonego płodu oraz nie wskazał pacjentce innego lekarza, który wykonałby zabieg.

- Jest zdumiewające, że prof. Chazan od razu nie został zwieszony w pełnieniu funkcji dyrektora - komentował w TOK FM Andrzej Rozenek.

Nie - dla klauzuli sumienia

Według rzecznika prasowego Twojego Ruchu, z polskiego prawa powinna zniknąć klauzula sumienia, która pozwala lekarzom na to, by nie przeprowadzali badań i zabiegów, które uważają za niezgodne z ich przekonaniami religijnymi. - Jeżeli komuś religia zabrania wykonywania określonego zawodu, to nie powinien podejmować się jego wykonywania. Po co kończy studia, skoro wie, że nie będzie mógł w pełni wykonywać tego zawodu? - pytał poseł w "Poranku Radia TOK FM".

Jak podkreślał Rozenek, najważniejsze w dyskusji wywołanej sprawą prof. Chazana, powinno być dobro pacjenta. - Pacjent ma prawo oczekiwać od lekarza, że będzie leczony najlepszymi metodami. Tymczasem wprowadzenie klauzuli sumienia powoduje, że lekarz ma furtkę, na którą zawsze może się powołać, żeby czegoś nie robić.

Prof. Chazan: Ze wstydem muszę powiedzieć, że był czas, kiedy dokonywałem aborcji>>

Więcej o: