PiS zarzuca Tuskowi niedopełnienie obowiązków. Jest zawiadomienie do prokuratury

Posłowie PiS złożyli do Prokuratury Generalnej zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Donalda Tuska - podaje RMF. Portal dodaje, że PiS zarzuca Tuskowi niedopełnienie obowiązków w związku ze sprawą Amber Gold.

Według polityków PiS niedopełnienie przez premiera obowiązków miało polegać na zatajeniu informacji otrzymanej od prezesa NBP, że firma Amber Gold to piramida finansowa - podaje RMF .

"Tusk może mieć kłopoty"

Portal przypomina, że o tej sprawie mówił podczas spotkania z szefem MSW Bartłomiejem Sienkiewiczem prezes NBP Marek Belka. Wątek ten wyszedł na jaw po publikacji tzw. taśm "Wprost".

"Premier może mieć poważne kłopoty" - pisze RMF. Oczywiście, jeśli okaże się, że Belka mówił Tuskowi o podejrzeniach ws. Amber Gold jeszcze przed tym, jak o sprawie prokuraturę powiadomiła Komisja Nadzoru Finansowego.

"Rozmowa była, ale..."

16 czerwca br. premier oświadczył, że rozmawiał z prezesem NBP o Amber Gold, kiedy sprawą zajmowała się już prokuratura. Jak mówił, prokuratura dwukrotnie w ubiegłych latach zajmowała się ta kwestią.

- Dlatego wspomnienie przez prezesa Belkę nie miało w żadnym wypadku ani charakteru ostrzeżenia, ani jakiejś informacji, tylko potwierdzało to, o czym było już dość powszechnie wiadomo. Sugestia, jakobym - w związku z tym zdaniem prezesa Belki - zapoznał się z jakąś tajemniczą sprawą, jest absurdalna - zaznaczył Tusk.

Syn Tuska pracował dla Marcina P.

Firma Amber Gold była tzw. parabankiem oferującym klientom lokaty rzekomo zabezpieczone inwestycjami w cenny kruszec - złoto.

W lipcu 2012 r. wszczęto śledztwo w sprawie tej spółki, po tym jak okazało się, firma ogłosiła decyzję o likwidacji, nie wypłacając ulokowanych środków i odsetek tysiącom swoich klientów.

W sprawie pojawiły się nowe kontrowersje, kiedy media podały, że dla Marcina P., właściciela Amber Gold, pracował syn Donalda Tuska. Był on związany z firmą OLT Express oferującą tanie loty samolotowe, która upadła wkrótce po tym, jak zlikwidowano Amber Gold. Prezesem OLT Express był Marcin P.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: