Baniak: Nie składałem Falencie żadnej oferty. Napisał mi SMS: Rafał, wygraliście, Rosjanie nas docisnęli

- Wiceminister skarbu Rafał Baniak podchodził do mnie trzy razy i zadawał pytanie, za ile sprzedam spółkę SkładyWęgla.pl skarbowi państwa. Nie pytał, czy sprzedam, ale za ile - mówił w rozmowie z ?Gazetą Wyborczą? Marek Falenta, biznesmen zatrzymany ws. afery taśmowej. W odpowiedzi Baniak wydał oświadczenie, w którym kategorycznie zaprzecza podawanym przez Falentę informacjom. I cytuje treść SMS-a, jakiego miał otrzymać od biznesmena.

Dzisiejsze oświadczenie Baniaka dotyczy fragmentu wywiadu, jakiego udzielił Falenta "Gazecie Wyborczej" tuż po wyjściu z aresztu.

Mówił w nim m.in.: "Ok. tygodnia przed moim zatrzymaniem na imprezie, zresztą u Sowy, gdzie było ok. 50 osób, wiceminister skarbu Rafał Baniak podchodził do mnie trzy razy i zadawał pytanie, za ile sprzedam spółkę SkładyWęgla.pl skarbowi państwa. Nie pytał, czy sprzedam, ale za ile. Powiedziałem, że możemy o tym rozmawiać za dwa-trzy lata, ale teraz jest na to za wcześnie. Odszedł obrażony, jeszcze tylko rzucił pytanie, czy może w takim razie nie chcę kupić Kompanii Węglowej za symboliczną złotówkę, ale to odebrałem już jako żart".

Jako dowód, że taka rozmowa się odbyła, Falenta powoływał się na SMS-a, którego po zatrzymaniu władz spółki SkładyWęgla.pl przesłał ministrowi Baniakowi. Jak opowiadał, wiadomość była "mniej więcej" tej treści: "Wygraliście, możecie teraz przejąć Składy Węgla, ale macie czas do końca miesiąca, bo jak tak dalej pójdzie, to firmę przejmą Rosjanie za długi, które mamy wobec nich z tytułu dostaw, które zamówiliśmy na kredyt".

Przeczytaj cały wywiad z Falentą w "Gazecie Wyborczej" >>

"Rafał wygraliście. Rosjanie nas dzisiaj docisnęli"

W odpowiedzi na ten fragment Baniak wydał dzisiaj oświadczenie, w którym zaprzecza wersji podanej przez biznesmena. Cytuje także SMS-a, którego dostał najprawdopodobniej od Falenty. Oto pełna treść oświadczenie wiceministra:

"Nigdy nie kontaktowałem się z panem Markiem Falentą w celu podjęcia rozmów o nabyciu udziałów z spółce Składy Węgla. Nie złożyłem mu żadnej oferty. Twierdzenia pana Marka Falenty mijają się z rzeczywistością i są zapewne formą obrony własnej osoby.

Ministerstwo Skarbu Państwa, w tym ja osobiście, wbrew temu, co twierdzi pan Marek Falenta, nie nadzoruje sektora górnictwa. Możliwość nabycia udziałów spółki Składy Węgla nigdy nie była analizowana ani omawiana na żadnym gremium MSP. Nie rozważaliśmy jej również w ramach prac międzyresortowego zespołu ds. węgla. Nigdy, nawet w rozważaniach, nie padł w trakcie jego obrad pomysł zakupu tego ani innego działające podmiotu gospodarczego. Na forum zespołu publicznie prezentowałem natomiast stanowisko zakładające tworzenie Państwowych Składów Węgla w oparciu o aktywa spółki Węglokoks. Taka propozycja znalazła się w dokumencie, który był prezentowany na forum zespołu i który został przekazany do kancelarii premiera.

Dowodem na mijanie się z prawdą przez pana Marka Falentę jest fakt, iż 12 maja wypracowanie konkretnych rozwiązań zostało zlecone firmie konsultingowej PWC. PWC przedstawiła wyniki swoich prac 23 maja. Koncepcja zakładała powstanie państwowych składów węgla. Warto także zaznaczyć, że od 8 maja 2014 r. działał zespół wewnętrzny Kompanii Węglowej i Węglokoksu, a 12 maja o rozpoczęciu prac poinformowany został Katowicki Holding Węglowy.

Prawdą jest, iż w dniu 11 czerwca o godzinie 23.02 otrzymałem SMS z nieznanego dla mnie numeru telefonu, ale o nieco innej, niż sugerowana przez pana Marka Falentę, treści. Brzmiał: 'Rafał, wygraliście. Rosjanie nas dzisiaj docisnęli i muszę im oddać do końca miesiąca Składy za długi mojego wspólnika. Jeżeli chcecie, to daj decyzyjnych ludzi i złóżcie ofertę. My chcemy się z tego bezpiecznie wycofać i żeby nas zostawić w spokoju. Zajmiemy się innymi biznesami. Pozdrawiam Marek Falenta' oraz drugi SMS: 'Premier spełni obietnicę i będą państwowe składy węgla sprzedające tylko państwowy węgiel i wytniecie rosyjski import'.

Ponieważ nie znałem numeru pana Marka Falenty, nie byłem pewien, czy rzeczywiście to on jest ich autorem. Nie zareagowałem. Przekazałem wszystkie informacje w tej sprawie w dniu 19 czerwca w trakcie czynności w Prokuraturze.

Moje osobiste kontakty z panem Markiem Falentą miały charakter okazjonalny, wynikający z bywania na tych samych spotkaniach biznesowo-towarzyskich. Ostatnie spotkanie miało miejsce 31 maja. Rozmowy miały charakter grzecznościowy, nigdy nie wiązały się z poważną dyskusją czy wymianą poglądów ani nie miały charakteru wiążących deklaracji z mojej strony".

Chcesz wiedzieć więcej o aferze taśmowej "Wprost"? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: