Fronda apeluje o "boży raban". Terlikowski: różańcami zablokujmy projekcje "Golgota Picnic"

Organizatorzy Malta Festival Poznań podjęli w zeszłym tygodniu decyzję o odwołaniu spektaklu "Golgota Picnic". Przeciwko sztuce protestowały m.in. środowiska katolickie. Przedstawiciele świata kultury zorganizowali w odpowiedzi ogólnopolską akcję czytania scenariuszy i wyświetlania nagranego spektaklu.

W sprawie przedstawienia list otwarty broniący spektaklu Rodriga Garcii przygotowali przedstawiciele świata kultury. Artyści uznali, że ustępstwa wobec żądań protestujących są przyzwoleniem na krytykę prewencyjną. Wśród 225 osób, które podpisały list, byli: pisarz, laureat Literackiej Nagrody Nobla John Maxwell Coetzee; reżyser, laureat Oscara Andrzej Wajda; reżyserka Agnieszka Holland; laureat Oscara, dyrektor Transatlantyk Festival Poznań Jan A.P. Kaczmarek.

"Golgota Piknik - zrób to sam"

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie zaapelował do instytucji kulturalnych w całym kraju o włączenie się do oddolnej inicjatywy "Pikniku Golgota" - akcji polegającej na pokazach filmowych odwołanego spektaklu Garcii, czytaniu tekstu, spotkaniach i dyskusjach.

Garcia udostępnił organizatorom akcji scenariusz i nagrania przedstawienia. Czytanie scenariusza odbędzie się m.in. w Warszawie na pl. Defilad, w Starym Teatrze w Krakowie, czy przed CK Zamek w Poznaniu. Pokazy i odczyty będą się odbywać także w licznych teatrach, bibliotekach i parkach. Uczestnictwo w wydarzeniach będzie bezpłatne.

I tak ci, którzy doprowadzili do odwołania spektaklu na poznańskim Malta Festivalu, sprawili, że "Golgota Picnic" obejrzy znacznie więcej niż kilkaset widzów festiwalowych.

"Zrobimy boży raban"

Portal Fronda.pl wystosował apel o blokadę kolejnych spektakli. Blokada ta ma mieć jednak dość nietypową formę.

"Redakcja Fronda.pl zachęca do odebrania wejściówek (darmowych) z kasy Teatru Rozmaitości. Im więcej nas odbierze wejściówki, tym większy boży raban zrobimy podczas spektaklu (...) Boża moc płynąca z różańca i modlitwy na pewno spowoduje, że na ekranie teatru nie pojawi się żadna klatka z tego obrazoburczego spektaklu" - napisano.

Do pobierania wejściówek zachęca też Tomasz Terlikowski, naczelny portalu.

Zabrakło wejściówek? "Cieniasy"

W warszawskim Teatrze Rozmaitości skończyły się już darmowe wejściówki na "Golgota Picnic". Zdaniem Terlikowskiego, jest to spowodowane właśnie apelem Frondy.

Decyzja o odwołaniu spektaklu

Dyrektor Malta Festival Michał Merczyński tłumaczył wcześniej, że decyzja o odwołaniu spektaklu została podjęta "z powodu bardzo dużego zagrożenia zamieszkami, których skala i forma mogą być niebezpieczne dla widzów, aktorów, postronnych osób, a także mogą prowadzić do dewastacji obiektów użyteczności publicznej miasta Poznania".

W Polsce krytycznie wypowiadali się o nim m.in. posłowie PiS i metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.

Metropolita poznański do "Golgoty Picnic" nawiązał w wygłoszonej w Boże Ciało homilii, a w tygodniu poprzedzającym odwołanie spektaklu skierował do dyrektora Malta Festival list.

Według abp. "przedstawienie ukazuje Chrystusa jako degenerata, egoistę, odpowiedzialnego za całe zło na świecie. Spektakl obfituje w lubieżne sceny, a pod adresem Chrystusa padają liczne wulgaryzmy. Występujący nago aktorzy kpią z Męki Pańskiej, a całość przesycona jest pornograficznymi odniesieniami do Pisma Świętego".

Więcej o: