"Wprost" wypuszcza kolejne fragmenty taśm. Co dziś ujawniono? [PODSUMOWANIE]

Fragment zapisu rozmowy Radosława Sikorskiego z Jackiem Rostowskim, kolejne nagrania Sławomira Nowaka oraz cytaty wiceministra i szefa PKN Orlen - to kolejna odsłona publikacji nielegalnych podsłuchów przez tygodnik "Wprost". Dowiedzieliśmy się także, że nielegalnie podsłuchiwano polityków nie tylko w restauracji Sowa i Przyjaciele.

Stenogramy z tych rozmów mają być opublikowane przez "Wprost" w poniedziałek.

1. Rozmowa Radosława Sikorskiego z Jackiem Rostowskim

Największe emocje wywołał fragment podsłuchanej rozmowy szefa MSZ z byłym ministrem finansów. Opublikowany dziś cytat Radosława Sikorskiego dotyczy stosunków polsko-amerykańskich, który odnotowały już media w USA.

Minister spraw zagranicznych miał powiedzieć : ''Bullshit, skonfliktujemy się z Niemcami, Francuzami, bo zrobiliśmy laskę Amerykanom. Frajerzy, kompletni frajerzy. Problem w Polsce jest, że mamy płytką dumę i niską ocenę. Taka murzyńskość''. Oraz: "Wiesz, że sojusz polsko-amerykański jest nic niewart. Jest szkodliwy, bo daje poczucie bezpieczeństwa''.

Sikorski miał też stwierdzić, że "Można za*ć PiS komisją specjalną ws. Macierewicza".

Jak się okazało, rozmowa Sikorskiego i Rostowskiego - którą podsłuchano - nie odbyła się w restauracji Sowa & Przyjaciele. Oznacza to, że polityków podsłuchiwano w różnych miejscach . Wspomnianą rozmowę nagrano w Pałacyku Sobańskich przy Alejach Ujazdowskich w Warszawie. Obecnie w tym budynku mieści się m.in. Klub Polskiej Rady Biznesu.

2. Rostowski i Sikorski o Huebner i "dealu"

- To był skandaliczny pomysł z tą starą komuszką - mówi Jacek Rostowski o Danucie Huebner i jej pierwszym miejscu na liście wyborczej PO. Kolejne nagranie, które ujawnia "Wprost", to rozmowa Sikorskiego i Rostowskiego o politycznym "dealu".

- Jeśli mam kogoś popierać na komisarza energetycznego, to w moim bezpośrednim interesie jest, żebyś był to ty - powiedział Rostowski do Sikorskiego. - Proponujesz taki deal, jeśli ci pomogę być na pierwszym miejscu na liście gdzieś - cytuje słowa Sikorskiego TVP Info. Szef MSZ zaznacza, że nie może tego zagwarantować. - Ale mogę ci obiecać, że cię poprę. Wtedy ty mi nie będziesz wadził w komisji? Deal? - pyta. - Deal - odpowiada Rostowski. - Jesteśmy po słowie - podsumowuje Sikorski.

Dobrym podsumowaniem do tych nagrań jest zdjęcie z maja - Radosław Sikorski i Jacek Rostowski w ''kabinie ciszy'' w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego w Bydgoszczy.

LRadosaw Sikorski, Jacek Rostowski, Grayna Ciemniak, Janusz Ostoja-ZagrskiLRadosaw Sikorski, Jacek Rostowski, Grayna Ciemniak, Janusz Ostoja-Zagrski Fot. L / PAP Fot. PAP/Tytuś Żmijewski

3. Kolejne nagrania Nowaka

"Wprost" ujawniła także kolejny wątek z rozmowy Sławomira Nowaka , byłego ministra transportu, z Andrzejem Parafianowiczem, b. wiceministrem finansów. Tym razem jej przedmiotem są kulisy wyborów z 2005 r. i poparcia, którego Zbigniew Religa udzielił Donaldowi Tuskowi. - W 2005 r., pamiętam, zdobyliśmy jego długi, żeby się wycofał. Cena była taka, żeby się wycofał, bo ten sztab narobił długów strasznych - wyjaśnia Nowak.

4. Podsłuch rozmowy ministra skarbu i szefa Orlenu

Tygodnik "Do Rzeczy" opublikował dziś fragment rozmowy ministra skarbu Włodzimierza Karpińskiego, jego zastępcy Zdzisława Gawlika i szefa PKN Orlen Jacka Krawca.

Rozmowa dotyczy m.in. osób pracujących w Polskiej Grupie Energetycznej i sejmowej Komisji Skarbu Państwa. Minister Karpiński (PO) miał rzekomo powiedzieć o Janie Burym (członek PSL, zasiada w Komisji Skarbu Państwa): "Ja to mam problem Burego, którego mogę wy...ć w kosmos [ ]". "Nie zrobisz tego, nie dasz rady. Nie będziesz się przecież kopać ze wszystkimi" - miał odpowiedzieć Gawlik.

W stenogramie jest też relacja Jacka Krawca, który wspomina imprezę po wygranych przez PO wyborach parlamentarnych. "Jak była ta kampania 2011 r. i oni tam z cenami jechali cały czas, że paliwo po 6 zł PiS napier... No i jest ta impreza w Focusie, już wiadomo, że wygraliśmy. Z Donaldem się spotykam i on: Teraz, k..., to paliwo może być nawet i po 7 zł [śmiech]".

Zobacz wideo
Więcej o: