"Wprost" ujawnia kolejne nagrania. Sikorski do Rostowskiego: Sojusz polsko-amerykański jest nic niewart. Jest szkodliwy

"Wprost" ujawnił fragmenty nagrań, które zostaną opisane w jutrzejszym numerze tygodnika. Tym razem chodzi o rozmowę Radosława Sikorskiego z Jackiem Rostowskim. - Bullshit, skonfliktujemy się z Niemcami, Francuzami - tak o polsko-amerykańskich relacjach mówi szef MSZ. Fragmenty odczytała w Radiu ZET Monika Olejnik. Inny fragment rozmowy Sikorskiego z Rostowskim, tym razem o PiS i Macierewiczu pokazano w TVN24.

- Bullshit, skonfliktujemy się z Niemcami, Francuzami, bo zrobiliśmy laskę Amerykanom. Frajerzy, kompletni frajerzy. Problem w Polsce jest, że mamy płytką dumę i niską ocenę. Taka murzyńskość - taką wypowiedź Radosława Sikorskiego zacytowała Monika Olejnik, odczytując w Radiu ZET kolejne fragmenty podsłuchanych rozmów, które opublikuje jutrzejsze "Wprost".

Sikorski o USA i Macierewiczu

Fragment pochodzi z rozmowy Radosława Sikorskiego z Jackiem Rostowskim. Sikorski mówił również: - Wiesz, że sojusz polsko-amerykański jest nic niewart. Jest szkodliwy, bo daje poczucie bezpieczeństwa.

Na razie nie wiadomo, kiedy została nagrana ta rozmowa.

W kolejnym fragmencie ujawnionym dziś przez "Wprost" Sikorski rozmawia z Rostowskim na temat PiS i działalności Antoniego Macierewicza. Zapis dialogu obu polityków pokazano w TVN24.

- Ty, ja uważam, że można zaj***ć PiS komisją specjalną w sprawie Macierewicza - mówi Sikorski

- No a co innego jest dzisiaj? - stwierdza Rostowski

- No tak, Kaczyński się przyspawał do Macierewicza i teraz trzeba Macierewiczem ich obu na dno pociągnąć. T, co jest w materiałach prokuratorskich, jest miażdżące. Można zrobić dwuletni cyrk. I niech oni się tłumaczą. Tam są straszne rzeczy. Wiem, bo byłem przy tym. - opowiada szef dyplomacji.

- Dobrze, tylko trzeba namówić. Musisz Donalda namówić. [...] - stwierdza Jacek Rostowski.

- Donald się waha, ale lekko za. Powiedział: niewykluczone. Niech oni, najpierw będzie skarga do sądu na prokuraturę. [...] No tak, bo to jest skandal ku***. Skandaliczne. [...] To jest ewidentny deal Seremeta z Tuskiem. To, co robią. [...] Wiesz na czym polegała operacja ZEN, którą Macierewicz ujawnił? To była operacja, nadzorowałem ją... - opowiada Sikorski.

Nowak o długach sztabu Religi

"Wprost" ujawnia też kolejną rozmowę Sławomira Nowaka z Andrzejem Parafinowiczem .

Tym razem jej przedmiotem są kulisy wyborów z 2005 r. i poparcia, jakiego Zbigniew Religa udzielił Donaldowi Tuskowi. - W 2005 r., pamiętam, zdobyliśmy jego długi, żeby się wycofał. Cena była taka, żeby się wycofał, bo ten sztab narobił długów strasznych - wyjaśnia Nowak.

"Wprost": Źródłem informacji jest biznesmen

Pierwszy raz od wybuchu afery taśmowej, tygodnik "Wprost" ujawnił, że źródłem informacji jest biznesmen. To właśnie od niego redakcja otrzymała zapis nagrań.

Pitera: Oceniam je fatalnie

Prowadząca program 7. Dzień tygodnia Monika Olejnik o ocenę słów ministra Sikorskiego poprosiła Julię Piterę, eurodeputowaną PO. - Oceniam je fatalnie. Pytanie, czy ta bezsensowna opinia miała przełożenie na prowadzenie polityki zagranicznej - rozpoczęła Pitera.

- Niech pani nie pudruje rzeczywistości! - zaprotestował Krzysztof Gawkowski z SLD.

- Nie pudruję rzeczywistości. Pan pewnie też mówi różne rzeczy o swoich kolegach, które niekoniecznie wprowadza pan w czyn. Nie do zaakceptowania jest to, że oni w taki sposób rozmawiają, natomiast pytanie brzmi, czy w polityce zagranicznej państwa tego typu opinie mają odbicie. Ja tego nie widzę, polityka zagraniczna jest prowadzona dobrze, więc mam nadzieję, że były to wygadywane głupoty. Chciałabym podkreślić, że polityka zagraniczna Polski nie jest polityką osobistą Radosława Sikorskiego - podkreśliła Pitera.

- Jeżeli to jest prawdziwe, to jestem dobity - skomentował treść nagrań Stanisław Żelichowski, reprezentujący koalicyjny PSL. Marek Siwiec zapytał go o ocenę prawdziwości nagrań. - O ile znam Sikorskiego, to niekoniecznie jest prawdziwa. Nie wiem - odpowiedział Żelichowski.

Żelichowski: Na obiedzie rozmawia się o rybach, grzybach i polowaniach

Poseł PSL dodał, że takie rozmowy nie powinny być prowadzone nawet w zaciszu gabinetu, natomiast nagrywanie polityków wynikało z tego, że rozmowy o takiej treści były prowadzone w restauracjach. - Pewne sprawy się ustala w gabinetach, a jeśli rozmowy zmierzają w takim kierunku, że warto to uczcić, to idzie się na obiad. Ale na obiedzie rozmawia się o rybach, grzybach i polowaniach, a nie o takich sprawach - stwierdził Żelichowski.

Ryszard Czarnecki z PiS przypomniał, że kilka lat temu Sikorski musiał tłumaczyć się z mówienia o Baracku Obamie, że ma polskie korzenie, ponieważ "jego przodkowie zjedli polskiego misjonarza". - Tu mogą być poważne reperkusje międzynarodowe, bo minister Sikorski idzie tekstem międzynarodowym - ocenił.

Skomentował też słowa o "robieniu laski Amerykanom". - To jest jakiś wspólny mianownik, bo ten narząd płciowy męski cały czas się pojawia w wypowiedziach polityków. Oni mają jakąś obsesję, problemy? Coś z nimi jest nie tak. Do seksuologa - mówił europoseł Czarnecki.

Nałęcz: Jestem w szoku. Odpowiada Sikorskiemu jego słowami: Bullshit

Doradca prezydenta Tomasz Nałęcz przyznał, że treść rozmów ministrów jest skandalem tak samo jak to, że doszło do nagrania. - Jeśli ktoś uważa, że stoi za tym złośliwy kelner, to teraz widać, że chodzi o zdestabilizowanie podstaw polskiego państwa - mówił Nałęcz, który chciał, aby przy stole w Radiu ZET "zadać pytanie o anonimowego reżysera" nagrań.

Odniósł się do wypowiedzi Ryszarda Czarneckiego, którą nazwał "złośliwościami na pograniczu erotycznej perwersji". - Pora umierać - skomentował wypowiedź europosła PiS.

Nałęcz przyznał, że po słowach ministra "jest w szoku" i ostro skomentował słowa Sikorskiego. - Odpowiem cytatem z tej wypowiedzi: bullshit.

- Dziś żadna dymisja niczego nie załatwia. Ile jeszcze równie pięknych cytatów musi paść, żeby do państwa świadomości dotarła prawda, że nie ma innego sposobu na zweryfikowanie klasy politycznej, niż masowe poddanie się ocenie publicznej? - mówił Marek Siwiec w Radiu ZET.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: