Taśmy "Wprost". Tygodnik publikuje "całe dostępne" nagranie rozmowy Belki z Sienkiewiczem

Kolejna odsłona afery podsłuchowej. Po porannym wystąpieniu premiera Donalda Tuska i popołudniowym prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta - głos postanowiła zabrać redakcja tygodnika "Wprost". Dziennikarze oddali go jednak tak naprawdę szefowi NBP Markowi Belce i ministrowi spraw wewnętrznych Bartłomiejowi Sienkiewiczowi, publikując... nagranie całej ich rozmowy, która nielegalnie została podsłuchana w restauracji Sowa i Przyjaciele.

W tym dramacie rozgrywającym się na granicy polityki, mediów i służb specjalnych to zapewne jeszcze nie ostatnie akty. Po środowych wydarzeniach w redakcji tygodnika "Wprost", gdzie funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego usiłowali siłą zabrać komputer osobisty redaktorowi naczelnemu Sylwestrowi Latkowskiemu - sytuacja z politycznego punktu widzenia zrobiła się niezwykle gorąca.

Wprawdzie zarówno premier Tusk jak i prokurator Seremet przekonywali w czwartek, że wszystko odbywało się zgodnie z obowiązującym prawem, nie złagodziło to jednak medialnej burzy. Zapewne w związku z tymi wydarzeniami "Wprost" zdecydował się opublikować w czwartek tuż po 20 całe nagranie rozmowy pomiędzy Belką a Sienkiewiczem, której fragmenty stały się wcześniej przyczynkiem do ogromnej politycznej zawieruchy. Warto zwrócić uwagę, że jak - zaznaczyła sama redakcja - jest to "całe dostępne" nagranie, a nie nagranie całego spotkania. Taśma na końcu wręcz się "urywa", pozostawiając pytanie, ile jeszcze trwała rozmowa.

Co jest na nowym fragmencie taśmy?

Przesłuchaliśmy całą taśmę. I nie ma w niej praktycznie nic nowego - kluczowe, najważniejsze fragmenty rozmowy Sienkiewicz-Belka "Wprost" opublikował w pierwszym artykule. Nowy, niepublikowany wcześniej w całości fragment zaczyna się w 57 minucie. Najpierw panowie długo rozmawiają o biciu polskiego pieniądza, pomysłach urynkowienia tego procesu i sytuacji na linii państwo - firma Zbigniewa Jakubasa. Dalej analizują, jak wzmocnić pozycję państwa w negocjacjach biznesowych z - jak wynika z kontekstu taśmy - prywatnymi firmami, np. przy zlecaniu im wykonania usług.

Belka narzeka, że "państwowy" podmiot niewiele może, a "prywatny" może wszystko i doskonale o tym wie. Sienkiewicz wspomina o stworzonym przez siebie systemie współpracy CBŚ, policji i wywiadu skarbowego w ściganiu przestępczości zorganizowanej. Określa go jako coś, co może w przyszłości stać się "przyzwoitym narzędziem do rozgrywania gier z takimi tłustymi misiami, co do tej pory myśleli, że są bezkarni".

- Bo taki CBŚ takiemu Jakubasowi mógł sam nagwizdać. (...) I wywiad skarbowy też mu mógł nagwizdać. Wszystko razem złożone do kupy to już zupełnie inna bajka - podkreśla.

"Tam gdzie państwo działa jako całość, jest skuteczne"

Potem następuje jedna z najbardziej znanych wypowiedzi Sienkiewicza z taśm, o państwie polskim "istniejącym teoretycznie". - W praktyce nie istnieje, bo działa poszczególnymi fragmentami, nie rozumiejąc, że jest całością. Tam, gdzie działa jako całość, jest zdumiewająco skuteczne. - podkreśla minister. - Nie ma kultury współpracy instytucji - zgadza się Belka. - Masz w nas absolutnego sojusznika. To jest rzecz, która nas prześladuje wręcz - nieumiejętność współpracy instytucji państwowych - dodaje szef NBP.

W tym kontekście Sienkiewicz wspomina opisaną częściowo przez "Wprost" "gierkę" z prokuratorem generalnym Andrzejem Seremetem, gdy "zwołał dziennikarzy" przed jego wizytą w swoim ministerstwie. - No i prokurator generalny przed wejściem musiał przejść przez szpaler 50 dziennikarzy, kamer, fleszy i tak dalej. A potem się dowiedział, że będzie musiał do nich wyjść. No i bardzo szybko uzgodniliśmy, że on deleguje odpowiednich prokuratorów, żeby się szkolili razem z policjantami... (...) No to się zgodziłem i razem wyszliśmy do kamer, gdzie mu serdecznie podziękowałem.

Efekt tego działania Sienkiewicza? Według ministra - obecnie "w każdej okręgówce" (prokuraturze okręgowej) jest prokurator, "który jest zapięty z jego policjantami w zakresie kibolstwa, rasizmu i ksenofobii". - I na wrzesień wspólne warsztaty, szkolenia i tak dalej. I przy całym tym "rozkichaniu" państwa polskiego takie rzeczy można robić, to jest możliwe. Tylko trzeba chcieć - dodaje Sienkiewicz.

Belka o bankach...

Po chwili to Belka zwierza się szefowi MSW ze swojej największej troski - polskich banków. Wspomina, że będzie musiał odwiedzić prokuraturę krakowską ws. banku Millenium. - Myślałem że o Kiejkuty chodzi - wtrąca Sienkiewicz. - Aaa, Kiejkuty! Ale o Kiejkutach to ja nic nie wiem. To Gromek... (zapewnie chodzi o Gromosława Czempińskiego - red.). Ale to mi akurat dynda. Zresztą to [Millenium] też - odpowiada Belka.

- Ale sam fakt, że jakieś sprawy są prowadzone, gdzie nikt nie poniósł uszczerbku, nikt się nie skarży, ale być może ktoś próbuje szukać dziur w całym w sposobie, w jaki polski bank się obronił przed Deutsche Bank... k...a mać! - złości się szef NBP. - Tak jak ciebie prokuratura gryzie - i to jest sprawa ważniejsza niż wszystko inne - tak mnie gryzie to, że my nie potrafimy wyrównać szeregu i wydobyć z siebie jako państwo wspólnego komunikatu w sprawie banków - mówi. Po czym następują znane już cytaty o tym, że w Polsce dwie trzecie banków jest w zagranicznych rękach, - Nie robię z tego jakiegoś problemu typu pisowskiego, suwerenność-srenność itp. Być może była to cena do zapłacenia za różne inne rzeczy, ale nie jesteśmy pokrzywdzeni. Ci inwestorzy zachowywali i zachowują się przyzwoicie. Tylko, że są w kryzysie. Część z nich już poszła na ulicę. Te mamusie banków polskich już są sk....ne. Vide Irlandczycy, vide Portugalczycy, (...) Credit Agricole... - wylicza szef NBP. Dalej podkreśla, że "Polska nie może sobie pozwoić, żeby kawał państwa - bo BGŻ to nie jest kawał banku, to jest kawał polskiego państwa - znów poszedł w ręce jakiegoś nie wiadomo jakiego inwestora.

- Wystarczyłaby wypowiedzieć się ustami premiera, ministra finansów. Bo prezes NBP może mówić, ale nic z tego nie wynika, bo nie ma władzy - że każda taka zmiana musi być zaakceptowana przez państwo - podsumowuje. Dalsze kilka minut rozmowy poświęca na wyjaśnianie Sienkiewiczowi, jak można zadbać o to, kto jest właścicielem polskich banków. Potem następuje słynny już cytat "ch.., d..a i kamieni kupa" - gdy minister Sienkiewicz krytykuje Polskie Inwestycje Rozwojowe. Następnie zwierza się z tego, że ma związane ręce ws. reformy BOR.

...a Sienkiewicz o Syrii

Pod koniec rozmowy - po anegdocie Belki o wyprawie do krajów arabskich wiele lat temu rozmowa schodzi na tematy sytuacji geopolitycznej na Bliskim Wschodzie. W pewnym momencie panowie mówią o "następnym spotkaniu" - nie pada jednak żaden wiążący termin. Przez ostatnie pół godziny taśmy mówi głównie Bartłomiej Sienkiewicz - analizuje sytuację w Syrii. - Tam nie będzie nic. Zdziczałe społeczeństwo na gruzach czegoś, co trwało dwa tysiące lat. (...) Tam będzie postępujące piekło, które sczyści ten kraj do dna. My się temu przyglądamy, wiemy jak to się skończy i nic nie robimy. Bo jak zrobimy, to będzie logika iracka. (...) Nie ma możliwości, żeby to wróciło do normy, żeby policjant stał na ulicy, a woda leciała z kraju. I tych liszajów na mapie świata jest coraz więcej. Patrzę na tą Syrię z przerażeniem - mówi szef MSW. Po kolejnych minutach rozmowy o Turcji taśma się urywa.

 

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: