Niemiecka prasa: Czy za tą aferą kryją się Rosjanie? Czy będą przedterminowe wybory?

Niemiecka prasa bacznie obserwuje rozwój sytuacji w Polsce w następstwie afery taśmowej, donosząc o rozwoju wydarzeń i pytaniach związanych z aferą.

"Sueddeutsche Zeitung" (SZ) w artykule "Spiskowanie przy obiedzie" pisze, że "prokuratura i kontrwywiad w Polsce gorączkowo szukają sprawców afery taśmowej, która nieźle dała się we znaki premierowi Donaldowi Tuskowi".

Warszawski korespondent SZ Klaus Brill opisuje w szczegółach treść podsłuchanych rozmów, zarejestrowanych na upublicznionych obecnie nagraniach, i reperkusje polityczne ujawnionych treści i całej afery.

"Przywódca narodowo-konserwatywnej opozycji Jarosław Kaczyński domaga się ustąpienia rządu, na co nie zgadza się premier Tusk. 'Jest to pierwsza od 1989 roku próba obalenia rządu nielegalnymi środkami', powiedział premier. Wicepremier Janusz Piechociński stwierdził w środę, że poważnie bada możliwość rozpisania przedterminowych wyborów".

Jak donosi także SZ, zdaniem jednego z ekspertów ds. bezpieczeństwa za aferą taśmową może kryć się rosyjski wywiad. "Na to wskazuje wiele aspektów całej operacji, która wygląda na robotę specjalistów - zaznaczył Piotr Niemczyk, były wiceszef Urzędu Ochrony Państwa. Rosyjski wywiad jest m.in. wyspecjalizowany w prowokacjach i dezinformacji i może być zainteresowany w destabilizacji polskiego rządu w obecnej chwili".

Jak ocenia korespondent SZ, cała afera może w najbliższych dniach jeszcze bardziej się zaognić, jeżeli tygodnik "Wprost" upubliczniłby dalsze nagrania z podsłuchu. "Jak donosi prasa, mogłyby one dotyczyć wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej, byłego rzecznika prasowego rządu i zaufanego Tuska Pawła Grasia i przedsiębiorcy i miliardera Jana Kulczyka, podsłuchanego w trakcie rozmowy z prezesem NIK".

"Kryzys rządu"

Także dziennik "Die Welt" w swym wydaniu online pisze o możliwości przedterminowych wyborów, zaznaczając, że sugeruje to rządowi również prezydent RP. Korespondentka "Die Welt" Julia Szyndzielorz opisuje aktualny rozwój wypadków, czyli rewizję w redakcji "Wprost" i to, jak szef redakcji Latkowski bronił swoich źródeł informacji. Pisze także o reakcji na aferę taśmową prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, który sytuację nazwał "kryzysem rządu".

"Prezydent ubolewa z powodu hipokryzji polityków w całej aferze i twierdzi, że tak nie może być dalej, i nawołuje do przejęcia odpowiedzialności za Polskę i jej instytucje", pisze dziennikarka "Die Welt", zaznaczając, że politycy koalicji rządowej sami już zaczęli mówić o przedterminowych wyborach dla uspokojenia wzburzenia w kraju. "Ze względu na rewizję w biurze redakcji tygodnika niektórzy eksperci w dziedzinie prawa mówią o naruszaniu wolności prasy", zaznacza "Die Welt".

Pisząc o czwartkowym wystąpieniu premiera Tuska, niemiecki portal zaznacza, że "Tusk powiedział, że nie ustąpi jako premier, ale że nie wyklucza on przedterminowych wyborów, jeżeli kryzys zaufania miałby być zbyt głęboki, by móc go przezwyciężyć. To mogłoby się ciągnąć tygodniami - powiedział. Lecz decyzję o tym musi podjąć Sejm. Termin regularnych wyborów parlamentarnych przypada na jesień 2015 r. W nadchodzącym tygodniu ma zapaść decyzja, czy na stanowisku pozostanie szef MSWiA Bartłomiej Sienkiewicz, należący do kręgu podsłuchanych osób, który był już przesłuchiwany jako świadek. Jednocześnie jako szef resortu wewnętrznego ma on nadzór nad tajnymi służbami. Czyli możliwy konflikt interesów jest tu ewidentny" - pisze "Die Welt".

''Deutsche Welle''

embed