Sejsmolodzy ostrzegają: budzi się największy na świecie aktywny wulkan Mauna Loa

Po 30 latach od ostatniej erupcji budzi się największy na świecie aktywny wulkan Mauna Loa na Hawajach. Zdaniem ekspertów, na których powołuje się International Business Times, zaobserwowano podwyższony poziom aktywności sejsmicznej na zboczach i szczycie góry.

Według danych dostarczonych przez centrum monitoringu wulkanów na Hawajach (Hawaiian Volcano Observatory) zidentyfikowano cztery różne skupiska wstrząsów, czyli trzęsienia ziemi, które odbywają się w podobnym czasie i zbliżonych miejscach.

Zarejestrowane trzęsienia ziemi miały miejsce na północny zachód od szczytu wulkanu i większość z nich nie przekroczyła magnitudy 2.2 z wyjątkiem jednego wstrząsu z 9 maja. Wtedy wstrząs miał magnitudę 3,5 stopnia.

Wstrząsy z 1984 roku i ostatnia aktywność Mauna Loa. Fot. hvo.wr.usgs.gov

Ostatni raz Mauna Loa wybuchł 30 lat temu w 1984 roku i było to poprzedzone serią długookresowych głębokich trzęsień ziemi około 45 kilometrów pod wulkanem. Erupcja trwała wtedy nieprzerwanie przez 22 dni.

- Mimo że wielkość i liczba trzęsień ziemi obserwowanych w ciągu ostatnich 13 miesięcy były znacznie mniejsze niż te obserwowane w okresie 3 lat poprzedzających erupcję w 1984 roku, większość z nich była zlokalizowana na tych samych obszarach wulkanu. Ciekawe, że w marcu 2013 i kwietniu 2014 wstrząsy wystąpiły na północno-zachodnim fragmencie stoku, który nie był aktywny przed 1975 i przed wybuchem w 1984 - zauważyli sejsmolodzy.

Wulkan Mauna Loa leży na największej wyspie archipelagu Hawajów, na wyspie Hawai'i i zajmuje blisko połowę jej powierzchni - 5180 km kwadratowych. Ten fakt powoduje, że wulkan zalicza się do najpotężniejszych gór świata, a na pewno do największych pod względem wysokości i objętości wulkanów na powierzchni Ziemi.

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację za granicą? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: