Według danych dostarczonych przez centrum monitoringu wulkanów na Hawajach (Hawaiian Volcano Observatory) zidentyfikowano cztery różne skupiska wstrząsów, czyli trzęsienia ziemi, które odbywają się w podobnym czasie i zbliżonych miejscach.
Zarejestrowane trzęsienia ziemi miały miejsce na północny zachód od szczytu wulkanu i większość z nich nie przekroczyła magnitudy 2.2 z wyjątkiem jednego wstrząsu z 9 maja. Wtedy wstrząs miał magnitudę 3,5 stopnia.
Wstrząsy z 1984 roku i ostatnia aktywność Mauna Loa. Fot. hvo.wr.usgs.gov
Ostatni raz Mauna Loa wybuchł 30 lat temu w 1984 roku i było to poprzedzone serią długookresowych głębokich trzęsień ziemi około 45 kilometrów pod wulkanem. Erupcja trwała wtedy nieprzerwanie przez 22 dni.
- Mimo że wielkość i liczba trzęsień ziemi obserwowanych w ciągu ostatnich 13 miesięcy były znacznie mniejsze niż te obserwowane w okresie 3 lat poprzedzających erupcję w 1984 roku, większość z nich była zlokalizowana na tych samych obszarach wulkanu. Ciekawe, że w marcu 2013 i kwietniu 2014 wstrząsy wystąpiły na północno-zachodnim fragmencie stoku, który nie był aktywny przed 1975 i przed wybuchem w 1984 - zauważyli sejsmolodzy.
Wulkan Mauna Loa leży na największej wyspie archipelagu Hawajów, na wyspie Hawai'i i zajmuje blisko połowę jej powierzchni - 5180 km kwadratowych. Ten fakt powoduje, że wulkan zalicza się do najpotężniejszych gór świata, a na pewno do największych pod względem wysokości i objętości wulkanów na powierzchni Ziemi.
Chcesz na bieżąco śledzić sytuację za granicą? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS