Taśmy "Wprost": Kogo i kiedy podsłuchiwano [KALENDARIUM WYDARZEŃ]

Pierwsze zarejestrowane rozmowy, które ujawnił "Wprost", miały miejsce w lipcu ubiegłego roku. Co działo się później? Kogo i kiedy podsłuchiwano? Przedstawiamy kalendarium wydarzeń związanych z taśmami "Wprost".

Ujawnione w weekend przez tygodnik "Wprost" nagrania rozmów polityków były rejestrowane od lipca zeszłego roku. Podsumujmy, kogo i kiedy podsłuchiwano.

Wydarzenia z 2013 roku

Lipiec - Według tygodnika "Wprost" podsłuchano rozmowę szefa NBP Marka Belki, szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza oraz szefa Gabinetu Prezesa NBP Sławomira Cytryckiego. Politycy dyskutowali o hipotetycznym wsparciu przez NBP budżetu państwa. Miałoby to poprawić wizerunek PO przed wyborami. W rozmowie pojawiają się wątki dymisji Jacka Rostowskiego i możliwego wyborczego zwycięstwa PiS. Marek Belka chce przyjęcia zmian w ustawie o NBP i Radzie Polityki Pieniężnej. Belka powiedział również, że ostrzegał Donalda Tuska przed Amber Gold na kilka miesięcy (pierwsza połowa 2012 r.) przed wybuchem afery związanej z parabankiem (lipiec 2012).

19 sierpnia - Ministerstwo Finansów publikuje projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o Narodowym Banku Polskim.

18 listopada - Sławomir Nowak złożył dymisję. Ma to związek ze śledztwem ws. ewentualnych nieprawidłowości w jego oświadczeniach majątkowych.

27 listopada - dymisja Jacka Rostowskiego z funkcji ministra finansów i wicepremiera.

Wydarzenia z 2014 roku

9 stycznia - Sławomir Nowak usłyszał zarzuty ws. rzekomych nieprawidłowości w jego oświadczeniach majątkowych.

Początek lutego - Miało mieć miejsce podsłuchane spotkanie byłego ministra transportu Sławomira Nowaka, byłego wiceministra finansów Andrzeja Parafianowicza oraz byłego szefa BOR Dariusza Zawadki. Rozmawiali o finansach żony Sławomira Nowaka, które miały zostać poddane kontroli i obawach byłego ministra związanych z tym faktem

12 lutego - Sporządzono akt oskarżenia ws. Sławomira Nowaka.

Kwiecień - O kolejne trzy miesiące przedłużono śledztwo ws. Sławomira Nowaka.

28 maja - do Kancelarii Premiera Rady Ministrów wpływa projekt założeń do nowelizacji ustawy o zmianach w banku centralnym i RPP.

14 czerwca - "Wprost" publikuje zapisy rozmów polityków. Zapowiada, że podsłuchano więcej spotkań, m.in. prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego czy wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej.

15 czerwca - Politycy cały dzień komentują taśmy. Ze strony opozycji pojawiają się żądania ustąpienia ministra Sienkiewicza, a nawet dymisji rządu. Wieczorem wypowiada się NBP i Marek Belka. Prezes banku centralnego stwierdza, że jego konwersacja z Sienkiewiczem to była tylko "rozmowa dwóch zatroskanych ludzi".

16 czerwca - Dziś ws. afery wypowiadają się Donald Tusk i Jarosław Kaczyński. PiS składa wniosek o wotum nieufności dla ministra spraw wewnętrznych.

17 czerwca - Spotkanie Rady Polityki Pieniężnej. Członkini tego gremium Elżbieta Chojna-Duch zapowiada przepytanie Marka Belki w związku z aferą.

Rząd ma się zająć projektem założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o Narodowym Banku Polskim.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: