Sześciu dotychczasowych bohaterów afery taśmowej. Kim są, co mówili

Belka, Sienkiewicz, Cytrycki, Nowak, Parafianowicz, Zawadka - to nazwiska rozmówców pojawiających się na nagraniach, do których dotarł "Wprost". Publikacja tygodnika może rozpocząć nową "aferę taśmową". Opisujemy, kim są i co mówią jej bohaterowie.

Pierwsza rozmowa: Belka, Sienkiewicz, Cytrycki

Marek Belka - prezes NBP od 2010 roku. Wcześniej był wicepremierem, ministrem finansów w 1997 r. i 2001-2002 roku. Po dymisji Leszka Millera został w 2004 roku premierem. W 2005 r. nie dostał się do Sejmu i odszedł na parę lat z polityki. Po katastrofie smoleńskiej został nominowany przez prezydenta na prezesa NBP.

Bartłomiej Sienkiewicz - minister spraw wewnętrznych od 2013 roku, koordynator działania polskich służb specjalnych. Pracował w UOP-ie, współtworzył Ośrodek Studiów Wschodnich, był współpracownikiem dwóch ministrów spraw wewnętrznych.

Sławomir Cytrycki - szef Gabinetu Prezesa NBP Marka Belki. Wcześniej był ministrem skarbu w rządzie Leszka Millera oraz ministrem i szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w rządzie Marka Belki. W międzyczasie pełnił funkcję szefa Specjalnej Misji Dyplomatycznej w Waszyngtonie.

Politycy spotkali się w lipcu 2013 roku w warszawskiej restauracji Sowa & Przyjaciele, gdzie dyskutowali o hipotetycznym wsparciu przez NBP budżetu państwa. Miałoby to poprawić wizerunek PO przed wyborami. W rozmowie pojawiają się wątki dymisji Jacka Rostowskiego i możliwego wyborczego zwycięstwa PiS oraz niezbyt wybredne żarty, m.in. na temat długości przyrodzenia Jerzego Hausnera.

Marek Belka wyraźnie mówi, że jego warunkiem byłaby dymisja Jacka Rostowskiego. Jednak wciąż nie wiadomo, czy fakt, że obecnie Rostowskiego nie ma w rządzie, a dofinansowanie NBP jest rzeczywiście brane pod uwagę, wiąże się z ujawnionym przez "Wprost" spotkaniem.

Druga rozmowa: Nowak, Parafianowicz i Zawadka

Na drugim z nagrań , które zostało zaprezentowane nie przez tygodnik "Wprost", ale przez TVN24, słychać rozmowę, jaka miała odbyć się na początku lutego 2014 roku w warszawskiej restauracji Sowa & Przyjaciele. Rozmówcami są:

Sławomir Nowak - wówczas były minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej, obecnie poseł PO.

Andrzej Parafianowicz - wówczas były wiceminister finansów, obecnie wiceprezes zarządu ds. korporacyjnych Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

Dariusz Zawadka - były szef GROM-u i obecny wiceprezes Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) "Przyjaźń".

Panowie rozmawiali o finansach żony Sławomira Nowaka, które miały zostać poddane kontroli. "I chcą ją [moją żonę - red.] trzepać. Cały 2012 rok. Chcą najpierw wziąć rachunek bankowy. (...) Mam nadzieję, że to dotyczy tylko jej działalności, a nie będą chcieli crossować tego z moim rachunkiem. (...) Bo ona jedzie od paru lat na stracie, potężnej" - mówi Nowak. "Ja to wszystko wiem, ale, bo ja z urzędu kontroli skarbowej, to już odkryliśmy bardzo dawno. UKS, komputery wyrzuciły (...) zablokowałem to (...)" - odpowiada mu Parafianowicz.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: