Belka pierwszy raz o taśmach: To była rozmowa dwóch zatroskanych ludzi

- Nie ma mowy o jakimkolwiek dealu, kontrakcie. Była to rozmowa - jak sądzę - dwóch ludzi, którzy są zatroskani różnymi przejawami życia w Polsce, i tyle - tak swoją podsłuchaną rozmowę z szefem MSW Bartłomiejem Sienkiewiczem tłumaczy w RMF FM Marek Belka. Wcześniej NBP wydało oświadczenie w tej sprawie.

- Nie ma mowy o jakimkolwiek dealu, kontrakcie. Była to rozmowa - jak sądzę - dwóch ludzi, którzy są zatroskani różnymi przejawami życia w Polsce, i tyle. Myślę, że ci, którzy odczytali tę rozmowę, paskudna sprawa, chyba jej nie zrozumieli. Rozmawia się tam o sytuacjach ekstremalnych, o takich sytuacjach, na które państwo powinno być przygotowane - tłumaczył Belka w radiu.

Co mówił Marek Belka w rozmowie z ministrem Sienkiewiczem? Przeczytaj stenogramy>>

Dziennikarz pytał Belkę o budzący wiele wątpliwości fragment rozmowy, w którym Sienkiewicz opowiada o możliwości wygrania wyborów przez PiS. - Ja wyraźnie nie podejmuję takich wątków. Dla mnie ważna jest kwestia bezpieczeństwa finansowego kraju - odpowiedział szef NBP.

Belka: Ostrzegałem Tuska przed Amber Gold

Prezes NBP dodał, że ostrzegał premiera ws. Amber Gold jeszcze przed wybuchem afery. - Po prostu mu powiedziałem, że jest taka sprawa i, że mogą wyniknąć z tego kłopoty - powiedział Marek Belka na antenie RMF FM. - Powiedziałem, że na moje oko to jest piramida finansowa - dodał.

Belka dodał, że jego rozmowa z premierem na temat Amber Gold odbyła się "raczej tygodnie" przed wybuchem afery.

Na taśmach z nagraniami rozmów polityków, do których dotarł "Wprost" Marek Belka mówi Bartłomiejowi Sienkiewiczowi, że premiera ostrzegał kilka miesięcy przed tym, jak sprawa firmy Marcina P. stała się głośna.

Afera taśmowa

W poniedziałkowym numerze "Wprost" ukaże się publikacja o "kompromitujących" - jak je określa tygodnik - rozmowach polityków związanych z PO. Tygodnik opublikował już pierwszą z rozmów, do których nagrań dotarł. Bartłomiej Sienkiewicz, szef MSW, i Marek Belka, prezes NBP, rozmawiają w jednej z warszawskich restauracji o wsparciu przez bank budżetu państwa przed wyborami. W rozmowie pojawiają się wątki dymisji Jacka Rostowskiego.

W internecie pojawiło się także nagranie drugiej rozmowy . Opublikował je serwis TVN24.pl. Jest to zapis rozmowy byłego ministra transportu Sławomira Nowaka, byłego wiceministra finansów Andrzeja Parafianowicza i byłego szefa GROM-u Dariusza Zawadki. Rozmowa dotyczy finansów żony Nowaka.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: