Pod powierzchnią Ziemi znajduje się ogromy ocean. Dowiemy się, skąd pochodzi woda na naszej planecie?

Jest trzykrotnie większy niż wszystkie oceany na Ziemi razem wzięte i znajduje się głęboko pod powierzchnią. Naukowcy z Nortwestern University w Evanston odkryli ogromny podziemny zbiornik. Jak twierdzą, to może być krok, który przybliży nas do zrozumienia, skąd wzięły się morza i oceany na naszej planecie - podaje serwis Newscientist.

Naukowcy wpadli na trop podziemnego zbiornika wodnego, badając dane pochodzące z ponad pięciuset trzęsień ziemi i używając dwóch sejsmografów. Okazało się, że fale sejsmiczne zmieniają tempo przemieszczania się w głąb ziemi, co oznacza, że przechodzą one przez warstwę wody, w której zwalniają - pisze serwis Newscientist.

Według hipotezy Stevena Jacobsena woda znajduje się w ringwoodycie - minerale położonym 700 kilometrów pod powierzchnią Ziemi. Wcześniej udało się znaleźć fragmenty nasiąkniętego wodą ringwoodytu, który został wyrzucony przez wulkan.

Woda nie pochodzi z kosmosu?

Odkrycie podziemnego oceanu może oznaczać przełom w badaniach nad pochodzeniem wody na Ziemi. Do tej pory większość naukowców skłaniała się ku hipotezie, że woda została przyniesiona przez komety. Steven Jacobson twierdzi natomiast, że bardziej prawdopodobne jest jej "wyciśnięcie" z podziemnego zbiornika. Zdaniem naukowców z Nortwestern University w Evanston w głębi ziemi występuje odpowiednio wysoka temperatura oraz ciśnienie, by wyciskać wodę uwięzioną w ringwoodycie na powierzchnię.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: