"Wprost": Sekretarz Episkopatu dopisał kontrowersyjny akapit do komunikatu. Kloch: "To nieprawda!"

Nowy sekretarz Episkopatu bp Artur Miziński dopisał kontrowersyjny akapit do komunikatu Episkopatu Polski - podaje serwis internetowy tygodnika "Wprost". Tym doniesieniom zaprzecza rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch.

Bp Miziński jest sekretarzem Episkopatu od kilku dni. Już zarzuca mu się jednak poważne nadużycie tego stanowiska. Według Wprost.pl duchowny miał samowolnie dopisać do komunikatu następujący fragment: "Środowiska określające się mianem Kościoła otwartego niejednokrotnie lansują duchownych i świeckich podważających oficjalne nauczanie Kościoła, a równocześnie dyskredytują tych, którzy stają w obronie prawdy".

Uderza w środowisko kościelne

Akapit ten uważany jest za najbardziej kontrowersyjny fragment komunikatu, bo uderza w środowisko m.in. "Tygodnika Powszechnego" czy miesięcznika "Więź", które przez wielu hierarchów uważane są za istotny element Kościoła i mający duże zasługi. Środowisko to jest jednak krytykowane przez część duchowieństwa, ale krytyka jest ich osobistym punktem widzenia, a nie oficjalnym stanowiskiem Episkopatu.

- Jest w zwyczaju, że ostateczny kształt komunikatu opracowuje sekretarz. Zdarzało się, że po konsultacji z biskupami dopisywał samodzielnie jakieś zdanie czy dwa - mówi jeden z hierarchów cytowany przez Wprost.pl. - Tym razem jednak dopisano cały akapit, w dodatku atakujący jedno z bardzo istotnych środowisk kościelnych. I to w momencie, kiedy papież Franciszek mówi o potrzebie dialogu Kościoła ze światem - oburza się duchowny.

Kloch: Sekretarz nic nie dopisał

Do publikacji odniósł się rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch. - Stanowczo podkreślam, że nowy sekretarz generalny niczego nie dopisywał do tekstu komunikatu opracowanego przez zespół redakcyjny- napisał w oświadczeniu wysłanym do Katolickiej Agencji Prasowej. Ponadto ks. Kloch przedstawił, jak przebiegają prace nad komunikatami:

"1. Na każdym zebraniu plenarnym powoływany jest zespół biskupów redagujących komunikat końcowy; z racji swojej funkcji w pracach tych zawsze bierze udział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski;

2. Zespół ten przygotowuje zarys komunikatu - jest on odzwierciedleniem wybranych zagadnień poruszanych na zebraniu plenarnym;

3. Po przedstawieniu wersji wstępnej biskupi biorący udział w zebraniu przedstawiają na piśmie uwagi i uzupełnienia wykorzystywane przy ostatecznej redakcji tekstu komunikatu przez powołany w tym celu zespół;

4. Sekretarz generalny Konferencji podpisuje ostateczną wersję komunikatu."

Więcej na Wprost.pl

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: