Kłótnia u Olejnik. Jaworski: Jeśli ciąża nie zagraża życiu zgwałconej 11-latki, to dziecko ma prawo żyć

- Jeśli ciąża nie zagraża życiu zgwałconej 11-latki, to dziecko ma prawo żyć - mówił w ?Kropce nad i? poseł Andrzej Jaworski. - Według pana kobiety to inkubatory - argumentowała Wanda Nowicka. Im dłużej trwał program Moniki Olejnik, tym dyskusja bardziej przypominała awanturę.

Najtrudniejsze i najpiękniejsze momenty w pracy ginekologa? Przeczytaj wywiad ze słynnym małżeństwem dr. n. med. Marzeną Dębską i prof. dr. hab. med. Romualdem Dębskim >>

W niezwykle ostrej sprzeczce o aborcji wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka i poseł PiS Andrzej Jaworski spierali się m.in. o sprawę prof. Chazana, który powołując się na klauzulę sumienia, odmówił aborcji dziecka niemającego szans na przeżycie po urodzeniu.

"Prof. Chazan łamie prawo". "Czy lekarz ma być jak rzeźnik"?

- Prof. Chazan od wielu lat robi wszystko, żeby uniemożliwiać pacjentkom dostęp do świadczeń, do których mają one prawo. Prof. Chazan łamie prawo - stwierdziła Wanda Nowicka. - Prof. Chazan zaproponował pacjentce hospicjum, zaproponował najlepsze rozwiązanie według swojej lekarskiej wiedzy - bronił lekarza Andrzej Jaworski.

- To, że dziecka nie da się wyleczyć, nie znaczy, że trzeba je zabić. Czy pani Nowicka chce, żeby lekarz był jak rzeźnik? - argumentował poseł PiS.

Dyskusja stawała się coraz ostrzejsza, a Nowicka i Jaworski mówili niemal jednocześnie. - Postawa prof. Chazana, która czyni z kobiet morderczynie, które chcą tylko zabić swoje dziecko, jest dramatyczna - twierdziła posłanka. I dodała, że poseł Jaworski "epatuje pogardą dla kobiet, to przerażające". - Kobiety będą się bać takich posłów jak pan - dodała.

"Jeśli ciąża nie zagraża życiu zgwałconej 11-latki, to dziecko ma prawo żyć"

W dalszej części programu wróciła sprawa 11-latki spod Wągrowca, która pod koniec lutego została zgwałcona przez dwójkę swoich kuzynów w wieku 14 i 15 lat. Dziewczynka w wyniku gwałtu zaszła w ciążę, a jej rodzice złożyli wniosek o aborcję. Sąd rozpatrzył go pozytywnie.

- Jeżeli 11-letnia dziewczynka została zgwałcona, ale ta ciąża nie zagraża jej życiu, to dziecko ma prawo żyć - stwierdził Andrzej Jaworski.

- Z waszego punktu widzenia kobiety powinny tylko rodzić, według pana Jaworskiego kobiety to inkubatory - odpaliła Nowicka.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE /b> na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: