Terlikowski: Lekarz nie jest od zabijania ludzi [WIDEO]

- Jest tylko jeden zawód, który wymusza na człowieku zabijanie ludzi, to jest zawód kata - powiedział Tomasz Terlikowski na antenie TVP Info. - Lekarz jest od leczenia ludzi, a nie zabijania pacjentów - dodał publicysta.

- Jest absurdem, że w klinice, gdzie w jednej sali rodzą się dzieci, w innej sali się te dzieci zabija - powiedział Terlikowski. - Jeżeli koniecznie chcemy tworzyć miejsca, w których zabija się ludzi, to stwórzmy kliniki killerów i nazwijmy je klinikami aborcyjnymi - dodał.

- Mówimy o tym, czy można zabić czy nie. I czy można zmusić lekarza, aby on zabijał - przekonywał Terlikowski. Skomentował w ten sposób dyskusję wokół klauzuli sumienia, jaka wybuchała po podpisaniu tzw. deklaracji wiary przez 3 tys. pracowników służby zdrowia. Z treści dokumentu wynika, że jego sygnatariusze uważają, iż "prawo boskie ma pierwszeństwo nad prawem ludzkim". Ma gwarantować lekarzom m.in. odmowę wykonania aborcji, czy eutanazji.

PiS: Trwa nagonka na sygnatariuszy

Podpisy po deklaracją były zbierane przez internet, jak również w czasie jasnogórskiego spotkania pracowników służby zdrowia. Przeciw deklaracji zaprotestowały m.in. Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny SLD oraz Polska Partia Pracy. Z kolei zdaniem PiS trwa nagonka na sygnatariuszy tego dokumentu. Partia napisała w tej sprawie do Rzecznika Praw obywatelskich.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: