Hollande: Oddajemy hołd polskim bohaterom. Niech żyje Polska!

- Chciałbym wyrazić wdzięczność Francji za poświęcenie Polaków, za ich walkę - powiedział Francois Hollande podczas obchodów 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii. - Dzielni Polacy mieli bardzo ważne zadanie w bitwie o Normandię - dodał prezydent Francji.

Francoise Hollande podkreślił, że misja polskich żołnierzy "umożliwiła zakończenie bitwy i później wyzwolenie Paryża i całej Francji". - Były to bardzo ciężkie walki, które trudno sobie wyobrazić. Polscy bohaterowie walczyli z ogromnym poświęceniem. Umożliwili odepchnięcie armii niemieckiej - powiedział prezydent.

Dlatego chcemy złożyć hołd Polakom, którzy brali udział w tej walce. Walce za naszą wolność, która była również ich wolnością. Jesteśmy dumni, że byliśmy drugą ojczyzną rządu polskiego na uchodźstwie - podkreślił Hollande. Przypomniał, że "w bitwie o Normandię Polska zostawiła dwa tysiące swoich dzieci".

- Francja i Polska są zjednoczone w obronie pokoju, w zachowaniu wolności. Bo Polska i Francja wiedzą, co to jest wolność. To dwa narody, które walczyły za nią, jeden obok drugiego. Niech żyje Polska! Niech żyje Francja! - zakończył prezydent.

Komorowski: Jesteśmy dumni, że przyczyniliśmy się do odzyskania przez Francję wolności

Wcześniej przemawiał prezydent Bronisław Komorowski. - Uroczystości na plażach Normandii, także tu na polskim cmentarzu przypominają wielkie zwycięstwo świata demokracji i wolności nad światem zła, przemocy i lekceważenia dla ludzkich praw - podkreślił.

Prezydent zaznaczył, że dzieje braterstwa polsko-francuskiego są długie i że jest wdzięczny za przypomnienie tego fragmentu naszych wspólnych żołnierskich losów, który wiąże się z operacją aliantów w Normandii. - Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że mogliśmy się wtedy przyczynić do odzyskania przez Francję wolności - podkreślił Komorowski.

Przypomniał też, że żołnierze gen. Maczka przeszli przez pół Europy, walcząc w II wojnie światowej i po wielu walkach oddali w Normandii życie za Francję. - Po ich losie widać to, że warto w porę reagować na wszystkie zagrożenia wolności, zagrożenia niepodległości, bo reakcja nie w porę, spóźniona, powoduje, że zawsze wiążą się z tym o wiele, wiele większe koszty - oświadczył prezydent.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: