"Co jest pana największą zasługą?" - Balcerowicz odpowiada 25 lat po transformacji. A błędy? "Największymi były..."

"Sporo osób uznaje za błąd to, co było źródłem naszego sukcesu - szybkość i kompleksowość realizowanych przemian" - opowiada w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prof. Leszek Balcerowicz, b. minister finansów i b. wicepremier.

Obchodzimy właśnie 25-lecie wyborów z 1989 roku. Okrągła rocznica daje pretekst do podsumowań, co się udało, a co możemy zaliczyć jako porażkę minionego ćwierćwiecza. I na te pytania odpowiada też prof. Leszek Balcerowicz w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Poproszony o wskazanie swojej największej zasługi tego czasu ekonomista odpowiada: "Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, który stworzył i wprowadził w życie radykalny i całościowy program gospodarczy".

A błędy?

Lista błędów, które zauważa profesor, jest jednak znacznie dłuższa. Po pierwsze, "jako zespół gospodarczy na czas nie zablokowaliśmy nowej ustawy emerytalnej", po drugie, "przepuściliśmy ustawę o zasiłkach dla bezrobotnych, która pozwalała absolwentom od razu rejestrować się i pobierać zasiłek", po trzecie, "źle się stało, że nie przeprowadziliśmy głębokiej reformy wymiaru sprawiedliwości".

Cały wywiad z prof. Balcerowiczem w dzisiejszej "Rzeczpospolitej".

Więcej o: