Zestawienie 25 najważniejszych wydarzeń na 25. rocznicę wyborów z 4 czerwca 1989 r. przygotowała "Polityka". 56 proc. pytanych wskazało na śmierć papieża Jana Pawła II. Połowa respondentów wybrała przystąpienie Polski do Unii Europejskiej. Nieco mniej - 45 proc. - biorących udział w sondażu wskazało na katastrofę smoleńską.
W pierwszej dziesiątce najdonioślejszych zdarzeń minionego ćwierćwiecza znalazły się jeszcze: wstąpienie Polski do NATO, wielka emigracja Polaków do krajów UE, piłkarskie Euro w 2012 r., wyjście z Polski Armii Czerwonej, reforma gospodarcza prof. Leszka Balcerowicza, uchwalenie konstytucji w 1997 r. oraz dwie wielkie powodzie w 1997 i 2010 r.
25 wydarzeń, spośród których wybierano najważniejsze, wytypowali dziennikarze "Polityki". Każdy z pytanych mógł wskazać siedem odpowiedzi.
Według publicysty "Polityki" prof. Wiesława Władyki wskazanie przez blisko 60 proc. Polaków śmierci papieża jako najdonioślejszego wydarzenia to "hołd dla tej postaci". - Uznanie przez współczesnych Polaków duchowej, ponadczasowej, katolickiej i patriotycznej roli i opiekuńczości polskiego papieża, lecz jednak nie doraźnej politycznie, wplątanej w lokalność nadwiślańską III i IV RP. Jan Paweł II był ostatnim powszechnym autorytetem, także dla wielu osób niewierzących - ocenił prof. Władyka.
Zdaniem dziennikarza cała pierwsza dziesiątka zestawienia może być potraktowana jako "dość podręcznikowy indeks najważniejszych i znakowych wydarzeń III RP".
Prof. Władyka zwrócił też uwagę na to, że stosunkowo nisko w zestawieniu znalazły się wydarzenia, który przed laty "wydawały się historycznie doniosłe" i budziły duże emocje. To m.in. wprowadzenie zakazu aborcji ze względów społecznych (3 proc.), odwołanie rządu Jana Olszewskiego (2 proc.) i pakiet czterech reform systemowych wprowadzonych przez rząd Jerzego Buzka (5 proc.).
25. rocznica niepodległości: Naczelny ''Polityki'': Transformacja była zadaniem na miarę tytanów. Można mówić, że tytanowi śmierdziały stopy, ale to nie ma znaczenia | Beylin: Wszystko, czego tknie się polityka, zamienia się w populizm [FRAGMENTY KSIĄŻKI] | Wybory 1989. Radość? Raczej przerażenie. ''Szykuj sweter i szczoteczkę do zębów. Przed świtem powinni nas wygarnąć'' | 25 lat temu wybraliśmy Sejm kontraktowy. Ilu jego posłów jest aktywnych do dziś? | Holland: jest w nas zbyteczna zgryźliwość. I mamy zbyt silne liryczne ja. 4 czerwca powinniśmy się cieszyć. Bo mamy z czego