Najważniejsze wydarzenie 25-lecia? Śmierć Jana Pawła II, wejście do UE, katastrofa smoleńska

?Polityka? na 25. rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 r. przygotowała zestawienie najważniejszych wydarzeń minionego ćwierćwiecza. 56 proc. pytanych uznało, że najdonioślejszym wydarzeniem była śmierć papieża Jana Pawła II. Połowa wskazała na przystąpienie Polski do UE. Dla 45 proc. najważniejszym wydarzeniem 25-lecia demokratycznej Polski jest katastrofa smoleńska.

Zestawienie 25 najważniejszych wydarzeń na 25. rocznicę wyborów z 4 czerwca 1989 r. przygotowała "Polityka". 56 proc. pytanych wskazało na śmierć papieża Jana Pawła II. Połowa respondentów wybrała przystąpienie Polski do Unii Europejskiej. Nieco mniej - 45 proc. - biorących udział w sondażu wskazało na katastrofę smoleńską.

W pierwszej dziesiątce najdonioślejszych zdarzeń minionego ćwierćwiecza znalazły się jeszcze: wstąpienie Polski do NATO, wielka emigracja Polaków do krajów UE, piłkarskie Euro w 2012 r., wyjście z Polski Armii Czerwonej, reforma gospodarcza prof. Leszka Balcerowicza, uchwalenie konstytucji w 1997 r. oraz dwie wielkie powodzie w 1997 i 2010 r.

25 wydarzeń, spośród których wybierano najważniejsze, wytypowali dziennikarze "Polityki". Każdy z pytanych mógł wskazać siedem odpowiedzi.

To nie jest zwykły ranking

Według publicysty "Polityki" prof. Wiesława Władyki wskazanie przez blisko 60 proc. Polaków śmierci papieża jako najdonioślejszego wydarzenia to "hołd dla tej postaci". - Uznanie przez współczesnych Polaków duchowej, ponadczasowej, katolickiej i patriotycznej roli i opiekuńczości polskiego papieża, lecz jednak nie doraźnej politycznie, wplątanej w lokalność nadwiślańską III i IV RP. Jan Paweł II był ostatnim powszechnym autorytetem, także dla wielu osób niewierzących - ocenił prof. Władyka.

Zdaniem dziennikarza cała pierwsza dziesiątka zestawienia może być potraktowana jako "dość podręcznikowy indeks najważniejszych i znakowych wydarzeń III RP".

Prof. Władyka zwrócił też uwagę na to, że stosunkowo nisko w zestawieniu znalazły się wydarzenia, który przed laty "wydawały się historycznie doniosłe" i budziły duże emocje. To m.in. wprowadzenie zakazu aborcji ze względów społecznych (3 proc.), odwołanie rządu Jana Olszewskiego (2 proc.) i pakiet czterech reform systemowych wprowadzonych przez rząd Jerzego Buzka (5 proc.).

25. rocznica niepodległości: Naczelny ''Polityki'': Transformacja była zadaniem na miarę tytanów. Można mówić, że tytanowi śmierdziały stopy, ale to nie ma znaczenia | Beylin: Wszystko, czego tknie się polityka, zamienia się w populizm [FRAGMENTY KSIĄŻKI] | Wybory 1989. Radość? Raczej przerażenie. ''Szykuj sweter i szczoteczkę do zębów. Przed świtem powinni nas wygarnąć'' | 25 lat temu wybraliśmy Sejm kontraktowy. Ilu jego posłów jest aktywnych do dziś? | Holland: jest w nas zbyteczna zgryźliwość. I mamy zbyt silne liryczne ja. 4 czerwca powinniśmy się cieszyć. Bo mamy z czego