Szparagi z olejem bukowym, dorsz w kwiatach lawendy i... Wiemy, co Amaro ugotuje dla Obamy

Wojciech Modest Amaro przygotuje kolację dla światowych przywódców, którzy wezmą udział w obchodach Dnia Wolności w Polsce. Poznaliśmy menu, jakim uraczy m.in. Baracka Obamę.

Wymyślnie, ale kuchnia oczywiście sezonowa polska. Zgodnie z filozofią Wojciecha Modesta Amaro, właściciela jedynej w Polsce restauracji z gwiazdką Michelin. Kucharz, znany także z polsatowskiego "Hell's Kitchen" (półfinał we wtorek o godz. 20.05), zdradził dziennikarce z Polsat News Magdalenie Cenker, co przyrządzi na kolację dla goszczących w Warszawie światowych przywódców. I tak, w menu znajdą się: polskie szparagi z młodym bobem i olejem bukowym (taki specjalny olej robią z liści bukowych w Atelier Amaro) oraz polska jagnięcina z kaszą gryczaną niepaloną, z dodatkiem palonej karmelizowanej maślanki. A na deser? Truskawki pachnące czarnym bzem i do tego specjalne lody z natki pietruszki, które zastąpią szypułki owoców. Jest opcja rybna dla tych, którzy nie jedzą mięsa - dorsz z młodymi warzywami, pachnący kwiatami lawendy.

- Do tego chleb pieczony z przeróżnymi ziołami: z czarnuszką, z palonym sianem łąkowym - słynny czarny chleb Atelier Amaro. A do tego chleba masło kurkowe - dodaje nasze źródło.

Jak się dowiadujemy, Amaro dostał od prezydenta RP pełną dowolność w wyborze dań. - Bronisław Komorowski zna kuchnię Amaro i ma do niego pełne zaufanie - twierdzi informator Gazeta.pl.

Wojciech Modest Amaro, który słynie z perfekcji i nieuznawania półśrodków, chce, by kolacja była lekka, a zarazem urozmaicona. - Naprawdę jest przejęty. Wcześniej skrupulatnie zebrał preferencje kulinarne i zdrowotne wszystkich uczestników kolacji. Chciał wiedzieć, ile osób nie je cukru czy mięsa - dodaje nasz rozmówca.

Wielkie spotkanie w Warszawie

Światowi przywódcy wezmą udział w polskich obchodach Dnia Wolności organizowanego w ramach 25. rocznicy pierwszych demokratycznych wyborów. Pojawi się wśród nich m.in. prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama. Amaro, który już nieraz gotował dla znamienitych gości, mówi, że jest tym zaszczycony.

- Czuję się niezwykle wyróżniony, że przyjdzie mi serwować dania znamienitym gościom, którzy pojawią się w Polsce, aby świętować z nami 25. rocznicę pierwszych wolnych wyborów. Mimo wielu lat pracy w tym zawodzie nie ukrywam, że przygotowanie kolacji dla tak ważnych osobistości jest niezwykle stresogenne. Tym bardziej że muszę przyrządzić wszystko zgodnie z rygorystycznymi zasadami protokołu dyplomatycznego - zdradza Wojciech Modest Amaro.

Plan dnia Obamy

Jak już pisaliśmy, Biały Dom zdradził szczegóły wizyty prezydenta Obamy w Polsce. W planach jest m.in. spotkanie z polskimi i amerykańskimi lotnikami, przemówienie 4 czerwca, a także rozmowa z prezydentem elektem Ukrainy. Polska jest pierwszym przystankiem w europejskiej podróży Obamy. Prezydent przyleci do Polski we wtorek rano. Na lotnisku w Warszawie powita go prezydent Komorowski.

Później liderzy obu państw będą mieli okazję spotkać się z amerykańskimi i polskimi lotnikami, którzy stacjonują teraz w Polsce w ramach misji Sił Powietrznych USA. Kolejne punkty programu to: rozmowa w cztery oczy z prezydentem Komorowskim w Belwederze, spotkanie z premierem Donaldem Tuskiem w KPRM, a następnie szersze spotkanie z przedstawicielami państw regionu, m.in. Bułgarii, Chorwacji, Estonii i Węgier. Ostatnim punktem programu we wtorek jest uczestnictwo w oficjalnej kolacji z okazji wręczenia Nagrody Solidarności.

Więcej o: