Młodzi wyborcy JKM. "To owoc polskiej edukacji i konserwatywnego zaścianka. Emanacja planów Giertych"

"Gotowa jestem bronić tezy, że to, co pod względem wychowawczym dzieje się w szkołach (w Kościele, w społeczeństwie), przygotowuje trwałe warunki do przyszłych wygranych radykalnej prawicy i ruchów antydemokratycznych" - pisze w najnowszym "Wprost" prof. Magdalena Środa.

Etyczka wraca do sukcesu wyborczego Kongresu Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego. I - co za tym idzie - analizy jego elektoratu. Pojawia się często w tym kontekście opinia, że na JKM zagłosowało zbuntowane pokolenie. Środa uważa jednak inaczej. "W moim przekonaniu to pokolenie się nie buntuje. Ono jest całkiem dojrzałym owocem polskiej edukacji i rosnącego w siłę polskiego konserwatywnego zaścianka. To emanacja edukacyjnych planów Giertych i obietnicy, którą po wielokroć składał Tusk, że 'żadnej rewolucji obyczajowej nie będzie'".

"To dopiero zapowiedź"

Zdaniem Środy to, co dzieje się obecnie w szkołach, przygotowuje "trwałe warunki do przyszłych wygranych radykalnej prawicy i ruchów antydemokratycznych". A z kolei obecni wyborcy Kongresu Nowej Prawicy to dopiero wskazanie kierunku, w którym idą gusta wyborcze.

"Państwo scedowało wychowywanie młodzieży na rodziny i Kościół. Żadna z tych instytucji nie jest demokratyczna i nawyków demokratycznych nie uczy" - przekonuje filozofka. Podsumowuje, że szkoły z jednej strony nie prowadzą zajęć z edukacji seksualnej ("bo rodzice i Kościół są przeciw"), z drugiej - rezygnują z zajęć z edukacji obywatelskiej ("bo rodzice i Kościół nie są tym w ogóle zainteresowani").

Cały komentarz w najnowszym wydaniu "Wprost".

Anna Gmiterek-Zabłocka zajmie się Twoją sprawą! >>

Więcej o: