Wielka Brytania może wystąpić z UE, jeśli Juncker zostanie szefem Komisji Europejskiej

Brytyjski premier David Cameron ostrzegł, że nie będzie w stanie zagwarantować, że Wielka Brytania pozostanie członkiem Unii Europejskiej, jeśli Jean-Claude Juncker zostanie wybrany na szefa Komisji Europejskiej - informuje ?Der Spiegel?.

Przewodniczący Komisji Europejskiej jest wybierany przez przywódców UE, ale wybór musi być zatwierdzony przez zgromadzenie, w którym po wyborach przybyło wielu eurosceptyków. Europejska Partia Ludowa, która zdobyła najwięcej mandatów, wybrała na swojego kandydata byłego premiera Luksemburga - Jean-Claude'a Junckera.

Referendum w sprawie wyjścia z Unii

Według "Spiegla", na szczycie UE w Brukseli Cameron miał powiedzieć, że nie jest w stanie zapewnić dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii, jeśli Juncker zostanie szefem Komisji. Większość głosów oddana na Junckera może zdestabilizować rząd Camerona do tego stopnia, że przyspieszy referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. To z kolei najprawdopodobniej doprowadziłoby do tego, że Brytyjczycy głosowaliby za wyjściem z UE.

Cameron uważa Junckera za zwolennika federalizmu, co może przekreślić jego nadzieje na reformę więzi Unia - Wielka Brytania.

Brytyjski premier obiecał renegocjacje warunków członkostwa Wielkiej Brytanii w UE, a jeśli jego partia wygra wybory w 2015 roku, wstrzymać referendum do końca 2017 roku.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: