Afganistan: Więzionego od lat żołnierza wymieniono na więźniów Guantanamo

Amerykański żołnierz, który był w niewoli w Afganistanie przez prawie pięć lat, został uwolniony. Sierżanta Bowe'a Bergdahla wymieniono na pięciu więźniów Guantanamo. Sierżant Bowe Bergdahl był jedynym amerykańskim żołnierzem więzionym w Afganistanie.

Przekazanie odbyło się po tygodniu trudnych negocjacji. Rolę mediatora między USA a Talibami spełniał rząd Kataru. Właśnie w Katarze zostaną uwolnieni więźniowie Guantanamo, a rząd kraju zobowiązał się do zapewnienia im bezpieczeństwa. Więźniów obowiązuje roczny zakaz podróżowania.

Sierżant Bergdahl został przekazany w spokojnym regionie na wschodzie Afganistanu, a operację przeprowadziły amerykańskie siły specjalne. Bergdahl, będąc już na pokładzie helikoptera, nie był pewien, co się dzieje. Kiedy poinformowano go, że jest w rękach sił specjalnych USA, rozpłakał się ze szczęścia.

Żołnierz jest pod opieką wojska

Wojsko USA uważa, że żołnierz był przez dłuższy czas przetrzymywany w Pakistanie. Nie wiadomo dokładnie, kiedy przeniesiono go do Afganistanu.

- Rodzina sierżanta Bergdahla została poinformowana, że ten już za kilka godzin wróci do kraju - powiedział sekretarz obrony Białego Domu. - Sierżant od przekazania przez porywaczy w Afganistanie znajduje się pod opieką wojska USA. Zapewniamy mu wsparcie, którego potrzebuje, żeby przetrwać tę ciężką próbę - dodał.

Berghdal został wysłany na misję w maju 2009 roku, a porwano go 30 lipca tego samego roku.

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację za granicą? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: