"Guardian" o JKM: Proputinowski przeciwnik Unii, demokracji i kobiet

"Barwna i opryskliwa postać sprawia, że Milton Friedman wydaje się być socjalistą" - pisze "The Guardian" o Januszu Korwin-Mikkem. Brytyjski dziennik w tekście o najdziwniejszych nowych europosłach lidera Kongresu Nowej Prawicy wymienia na pierwszym miejscu.

"Nowa grupa eurodeputowanych do PE zawiera faszystów, ksenofobów, osoby negujące Holokaust oraz lewicowego bohatera wojennego" - pisze " The Guardian ". Na pierwszym miejscu tej menażerii wymienia Janusza Korwin-Mikkego. Nazywa go proputinowskim przeciwnikiem Unii Europejskiej, demokracji i kobiet.

Dziennik przypomina fakt, że lider KNP startował - poza jednym przypadkiem bez sukcesów - w niemal każdych wyborach prezydenckich i parlamentarnych w Polsce. "Jego upór wydaje się opłacalny" - piszą brytyjscy dziennikarze.

"Guardian" przywołuje poglądy JKM. O kobietach, Unii, demokracji...

"Preferuje styl kapitalizmu ery dickensowskiej, w którym nie obowiązywałoby prawo pracy, a siły rynkowe działałyby bez przeszkód. UE nazywa komunistycznym projektem zarządzanym przez komunistę Barroso. Mówi, że z budynku PE chce zrobić burdel" - pisze "The Guardian" o polskim polityku.

Dziennik przypomina też poglądy Janusza Korwin-Mikkego na temat kobiet ("Są głupsze i nie powinny głosować. Ewolucja sprawiła, że kobiety nie są zbyt inteligentne") oraz demokracji ("To najgłupsza forma rządów, jaką kiedykolwiek wymyślono").

"Zapytany przez dziennikarzy, po co startował w wyborach do PE, Korwin-Mikke odpowiada: Będę miał immunitet, pieniądze, biura poselskie" - czytamy w dzienniku. "The Guardian" cytuje też zapowiedź szefa KNP: "Przez pierwsze trzy miesiące zrobię im takie piekło, że mnie zapamiętają".

Wśród podobnie "barwnych" postaci poza Januszem Korwin-Mikkem brytyjscy dziennikarze wymieniają Manolisa, Alessandrę Mussolini, Bruno Gollnischa, Mario Borghezio, Martina Sonneborna i Udo Voigta.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: