"Rz": Skarbówka kwestionuje wydatki kółek rolniczych. Chodzi o 1,2 mln zł

"Urząd Kontroli Skarbowej (UKS) w Warszawie zakwestionował większość wydatków z rządowej dotacji w kółkach rolniczych w latach 2011-2012" - podaje "Rzeczpospolita". Chodzi w sumie o 1,2 mln zł. UKS potwierdził też nieprawidłowości przy wykorzystywaniu dotacji celowej, o których w 2013 r. pisał dziennik.

Kontrola UKS dotyczyła pieniędzy, "które kierowany przez Władysława Serafina Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych otrzymał w ciągu dwóch lat na dofinansowanie kosztów uczestnictwa w międzynarodowych organizacjach rolniczych" - pisze "Rzeczpospolita".

Kupowano laptopy, płacono za catering

Pieniądze miały być wydawane niezgodnie z przeznaczeniem. Kupowano dzięki nim m.in. laptopy, płacono za catering i zasilano osobiste konto Serafina. Umowa, według której kółka otrzymały pieniądze, mówiła, że mogły być one przeznaczone jedynie na opłacenie składki członkowskiej w europejskiej organizacji, która zrzesza rolnicze związki zawodowe i organizacje spółdzielcze.

"W trakcie kontroli UKS potwierdził, że 575 tys. z 654 tys. zł dotacji za 2011 r. zostało przelane od razu na prywatne konto prezesa Serafina. Serafin tłumaczył, że opłacał koszty kółek z własnego konta w obawie przed komornikiem. UKS nie uznał tego tłumaczenia, bo pieniądze z dotacji nie podlegają zajęciu komorniczemu" - pisze "Rzeczpospolita".

Więcej czytaj na stronie dziennika "Rzeczpospolita" >>>

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: