Pięta: Zablokujmy pogrzeb Jaruzelskiego na Powązkach modlitwą różańcową. "To oszołomstwo i prymitywizm"

- Jeżeli słowo oszołom ma jeszcze jakiekolwiek znaczenie, to jest to oszołomstwo - mówił w rozmowie z reporterem telewizji Superstacja poseł SLD Tadeusz Iwiński. To jego komentarz do pomysłu posła PiS Stanisława Pięty, który nawołuje do zablokowania pogrzebu gen. Wojciecha Jaruzelskiego modlitwą różańcową. - Każda modlitwa, zwłaszcza modlitwa różańcowa za ojczyznę, jest jak najbardziej na miejscu - tłumaczył Pięta w rozmowie ze stacją.

- W piątek weźmiemy różaniec, przyjdziemy na Powązki, uklękniemy i niech ZOMO nas szarpie. Tam pogrzebu Wojciecha Jaruzelskiego nie będzie - zapowiedział wczoraj w rozmowie z portalem Fronda.pl poseł Pięta.

- Jeżeli naród zechce, to może zapobiec tej profanacji Powązek. Wystarczy, że w ciszy, z zachowaniem powagi miejsca, staniemy tam z różańcem. Jeżeli będzie nas 10, to pogrzeb odbędzie się, jeżeli będzie nas 100, to pogrzeb też odbędzie się. Pogrzeb odbędzie się także, jeżeli będzie nas 1000, ale jeżeli będzie nas 10 tys. lub więcej, to pogrzeb nie odbędzie się. Czy znajdzie się 10 tys. Polaków gotowych do modlitwy? Zobaczymy w piątek - mówił.

"Mieszanie Pana Boga do tych spraw jest po prostu niestosowne"

- Jeżeli słowo oszołom ma jeszcze jakiekolwiek znaczenie, to jest to oszołomstwo - podkreślił w rozmowie z reporterem telewizji Superstacja Iwiński. - Jeżeli on się jeszcze uważa za katolika, a on się uważa, to niczego nie rozumie i posłuchałby wskazań episkopatu i papieża: miłość i miłosierdzie, a nie prymitywizm, chamstwo i naruszanie elementarnych obyczajów - podkreślił.

- Jeżeli jest to prawda, że Jaruzelski miał ostatnie namaszczenie, pojednał się z Panem Bogiem, wyrzekł się ateizmu na finiszu, to machanie różańcami i mieszanie Pana Boga do tych spraw jest po prostu niestosowne - ocenia Przemysław Wipler z Kongresu Nowej Prawicy.

Podobnego zdania jest również rzecznik Solidarnej Polski Patryk Jaki. - Blokowanie Jaruzelskiego na Powązkach? Tak. Natomiast sposób, który proponuje poseł Pięta, to znaczy różańcami, jest absolutnie nie do zaakceptowania - powiedział reporterowi Superstacji.

Jaruzelski zmarł w niedzielę po długiej i ciężkiej chorobie

Pogrzeb generała Wojciecha Jaruzelskiego odbędzie się w najbliższy piątek o godz. 12 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w kwaterze I Armii Wojska Polskiego.

Jaruzelski zmarł w niedzielę 25 maja w warszawskim szpitalu wojskowym przy ul. Szaserów, gdzie przebywał z przerwami od kilku miesięcy. Miał 90 lat. O pochowanie generała na Powązkach Wojskowych wniosek złożył Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Inicjatywę poparła rodzina generała.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: