Jaruzelski na Powązkach. Szef IPN w RMF FM: To miejsce dla bohaterów, a nie komunistycznych dyktatorów

Szef Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński protestuje przeciw pochówkowi gen. Wojciecha Jaruzelskiego na Wojskowych Powązkach w Warszawie. Jego zdaniem ten cmentarz ?to miejsce dla narodowych bohaterów, a nie komunistycznych dyktatorów?.

Biografia Wojciecha Jaruzelskiego "Generał". Przeczytaj książkę >>

- Nie powinniśmy chować tam kolejnego komunistycznego dyktatora - powiedział dla RMF FM Łukasz Kamiński. Szef Instytutu Pamięci Narodowej uważa, że były przywódca PRL może zostać pochowany wszędzie, tylko nie na Wojskowych Powązkach.

- Chcemy zachować czy tak naprawdę przywrócić charakter tej wyjątkowej nekropolii w dziejach Polski? - zapytał Kamiński.

Pogrzeb Jaruzelskiego na Powązkach

Przypomnijmy: Pogrzeb generała Wojciecha Jaruzelskiego odbędzie się w najbliższy piątek na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w kwaterze I Armii Wojska Polskiego. Informację nieoficjalnie potwierdziły portalowi Gazeta.pl Kancelaria Prezydenta i stołeczny Ratusz . Pogrzeb ma się rozpocząć o godz. 12.00.

Z wnioskiem o pochowanie generała na Powązkach Wojskowych wystąpił Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Inicjatywę poparła rodzina generała.

Twitter o pochówku generała na Powązkach

Na Twitterze wielu użytkowników w komentarzach sprzeciwiało się takiemu rozwiązaniu, natomiast dziennikarze komentowali raczej pozytywnie.

Dyskusję przewidział Konrad Piasecki z RMF FM:

Ideę pochówku generała na Powązkach poparł prawicowy publicysta Rafał Ziemkiewicz. Zgodził się z nim Roman Imielski z "Gazety Wyborczej":

Za uhonorowaniem Jaruzelskiego pochówkiem na Powązkach byli politycy lewicy,m.in. cytowany przez radiową "Jedynkę" Jerzy Wenderlich:

Przeciwna była zaś m.in. prawicowa dziennikarka Joanna Lichocka:

Śmierć Jaruzelskiego

Jaruzelski, ostatni przywódca PRL i pierwszy prezydent wolnej III Rzeczpospolitej Polskiej, zmarł w niedzielę 25 maja w warszawskim szpitalu wojskowym przy ul. Szaserów, gdzie przebywał z przerwami od kilku miesięcy. Miał 90 lat.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: