Exit polls wpuściły nas w maliny? PO już cieszyła się ze zwycięstwa. A tymczasem PKW podała wyniki i...[JAK SIĘ ZMIENIAŁA SYTUACJA W NOC WYBORCZĄ]

Według wyników z 91 proc. komisji przewaga Prawa i Sprawiedliwości nad Platformą Obywatelską to... jeden punkt procentowy. Informacje podane w środku nocy odwróciły o 180 stopni sytuację z wieczora, kiedy tuż po zamknięciu ogłoszono wyniki badania exit poll, które dawało zwycięstwo PO. W środku nocy partia Jarosława Kaczyńskiego miała nawet 7 proc. przewagi nad rywalem.

Niedziela. Godz. 21. Poznajemy pierwsze wyniki exit poll (to te, w których pytani są wyborcy opuszczający lokale wyborcze). Ipsos przeprowadził badanie przed 845 losowo wybranymi lokalami wyborczymi z udziałem ok. 85 tys. respondentów.

Wynik? 32,8 proc. dla PO, 31, 8 dla PiS. Donald Tusk i Platforma świętują. PiS robi dobrą minę do złej gry. Na Twitterze blokuje się od złośliwych komentarzy o kolejnej porażce Kaczyńskiego. Różnicę o włos przykrywa sukces partii Janusza Korwin-Mikkego.

Niedziela, około północy. Zapowiada konferencja Państwowej Komisji Wyborczej nie odbywa się. Prawicowi dziennikarze na Twitterze prześcigają się w żartach (?) o tym, że trwa fałszowanie wyników.

Poniedziałek. Ok. godz. 2. Pierwsza konferencja PKW. Ogłaszane są wyniki z 30 proc. komisji. I co? Różnica między PiS a PO aż 7-procentowa. I to z korzyścią dla partii Jarosława Kaczyńskiego (34,23-27,20). Na sali konsternacja. Dziennikarze dopytują o to, czy wiadomo, z których części kraju zebrano dane (nie od dziś wiadomo, że wschodnia część Polski popiera PiS, a zachodnia - PO). Komisja wyjaśnia, że dane pochodzą z całej Polski, głównie z mniejszych ośrodków, gdzie głosów jest mniej i szybciej się je liczy. Możliwe, że większe miasta zmienią te dane.

Poniedziałek. Godz. 3.15. Druga konferencja PKW. PKW ogłasza wyniki z 63 proc. komisji i znów prowadzenie PiS. Wprawdzie przewaga nad PO stopniała do 5 proc., ale ciągle jest o wiele wyższa od tego, co było podawane na początku wyborczego wieczoru. Według cząstkowych danych partia Kaczyńskiego uzyskało 33,88 proc. głosów, co daje 20 mandatów, a PO - 28,66 proc. i 17 mandatów.

Poniedziałek. Godz. 5 rano. PKW podaje dane z aż 91 proc. komisji wyborczych. I znów na prowadzeniu Prawo i Sprawiedliwość! Wynik 32,35 proc.. Na drugim miejscu jest Platforma Obywatelska - 31,29. Najpóźniej wpływają głosy z Warszawy, bo w stolicy liczone są również głosy z zagranicy. Różnica jest niewiele większa niż jeden procent.

PKW poinformowała, że na kolejnej konferencji zostanie podany już oficjalny wynik wyborów, czyli ze 100 proc. komisji wyborczych. Kiedy to się stanie? Nie wiadomo.

Jedyne, co się zmieniało w stopniu nieznacznym to frekwencja. Wynik oscylował na wysokości około 22-23 proc.

Więcej o: