Zaginiony obraz Jana Matejki trafi na aukcję. "Będzie sensacją"

"Maćko Borkowicz, wojewoda poznański skazany na śmierć głodową" - taki tytuł nosi jeden z uznanych za zaginionych obrazów Jana Matejki. Wkrótce - ku zaskoczeniu kolekcjonerów - dzieło trafi na aukcję. Sprzedawca spodziewa się, że cena obrazu będzie niezwykle wysoka.

Obraz, który zostanie wystawiony na sprzedaż przez amerykański portal aukcyjny Heritage Auctions, powstał w 1873/74. Do niedawna był uważany za zaginiony. Wiedziano o nim jedynie za pośrednictwem drzeworytu wykonanego przez Floriana Cynka, który publikowany był w piśmie "Kłosy" w 1875 roku, oraz kopii wykonanej przez Franciszka Malinowskiego w 1886 roku - informuje Heritage Auctions na Facebooku.

Jak piszą przedstawiciele portalu, dzieła Jana Matejki trafiają na rynek bardzo rzadko. Obraz prawdopodobnie wzbudzi dużą sensację, a jego cena będzie niezwykle wysoka. Pierwsze oferty będzie można składać w październiku 2014 roku.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: