Upamiętnijmy ofiary Euromajdanu w budynku europarlamentu [LIST OTWARTY]

Warto wziąć odpowiedzialność za przyszłość Unii Europejskiej - tymi słowy internetowy tygodnik "Kultura Liberalna" wzywa kandydatów na europosłów, by zobowiązali się do zgłoszenia inicjatywy upamiętnienia w budynku Parlamentu Europejskiego tych, którzy w Kijowie zginęli za Ukrainę w zjednoczonej Europie. - My, Europejczycy zapominamy o wartościach europejskich, one nam spowszedniały. Jednak musimy pamiętać o ludziach na Majdanie, którzy byli gotowi za te wartości umierać - mówiła w TOK FM dr Karolina Wigura z "Kultury Liberalnej" w rozmowie z Pawłem Sulikiem. 

"Całkiem niedawno na Ukrainie uczestnicy Euromajdanu nie zawahali się oddać życia za samą tylko obietnicę stowarzyszenia z Unią Europejską. Zginęli ludzie upominający się o wolność. W Europie pamięć o tych niedawnych wydarzeniach zbyt szybko się zaciera" - pisze w liście otwartym Jarosław Kuisz, redaktor naczelny "Kultury Liberalnej".

Niech nam przypomni o wartościach

Jest to jednocześnie wezwanie skierowane do kandydatów na europosłów by, "zobowiązali się do zgłoszenia inicjatywy upamiętnienia w budynku Parlamentu Europejskiego tych, którzy w Kijowie zginęli za Ukrainę w zjednoczonej Europie".

"Niech ten symboliczny gest przypomina Europejczykom i ich przedstawicielom o tragicznych ofiarach, ale także o najważniejszych wartościach, które legły u podstaw wspólnej Europy" - piszą autorzy listu.

"Przypomniało nam się, że Ukraińcy też są Europejczykami"

- To jest petycja, która zrodziła w naszych głowach podczas kongresu "Thinking Togehter" z zeszłego tygodnia organizowanego m.in. przez Timothy'ego Snydera. My, Europejczycy zapominamy o wartościach europejskich, one nam spowszedniały. Jednak musimy pamiętać o ludziach na Majdanie, którzy byli gotowi za te wartości umierać - mówiła w TOK FM dr Karolina Wigura z "Kultury Liberalnej" w rozmowie z Pawłem Sulikiem.

- Kiedy my zobaczyliśmy tego człowieka owiniętego we flagę UE i kiedy dowiedzieliśmy się, o tym, że ludzie, którzy stali na Majdanie i krzyczeli "Chcemy wolności, chcemy Europy, chcemy bardziej europejskiej Ukrainy" i ci ludzie od strzałów zginęli na tym Majdanie. Pierwszy raz od dawna przypomniało nam się wtedy, że Ukraińcy są też Europejczykami - tłumaczyła Wigura.

Pod listem otwartym "KL" podpisało się już 28 kandydatów do PE: Julia Pitera, Ryszard Kalisz, Jarosław Gowin, Marcin Święcicki, Małgorzata Gosiewska, Michał Boni, Katarzyna Piekarska, Agnieszka Grzybek, Wanda Nowicka, Paweł Zalewski, Jacek Saryusz-Wolski, Paweł Kowal, Marek Balicki, Jan Hartman, Adam Bielan, Weronika Marczuk, Marek Jurek, Janusz Zemke, Barbara Kudrycka, Dariusz Rosati, Jerzy Buzek, Janusz Lewandowski, Tadeusz Iwiński, Kazimiera Szczuka, Wojciech Olejniczak, Jolanta Fedak, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Danuta Hübner.