Kto chce zostać europosłem? Sprawdziliśmy i obalamy mity [INFOGRAFIKA]

Jak wygląda "uśredniony" kandydat do europarlamentu? Czy rzeczywiście do Brukseli pchają się tylko słabo wykształceni i zsyłani są tam polityczni emeryci? Sprawdziliśmy to w Państwowej Komisji Wyborczej.

Gdy analizuje się tegoroczne statystyki dotyczące kandydatów i kandydatek do Parlamentu Europejskiego i porównuje się je z tymi sprzed 5 lat - to już na pierwszy rzut oka widać znaczące różnice.

Więcej kobiet na listach. Dzięki kwotom

W 2009 roku o miejsca w europarlamencie biło się 1293 kandydatów, z czego tylko 23 proc. stanowiły kobiety. W tym roku ten bilans przedstawia się o niebo lepiej - 57 proc. kandydatów to mężczyźni, a 43 proc. to kobiety.

embed

fot. Gazeta.pl

Oczywiście, niestety, nie jest tak, że przez te 5 lat zmieniło się podejście partii do obsadzania list wyborczych również kobietami. Te bardziej zrównoważone listy wyborcze to zasługa tzw. kwot, które określają, że na żadnej liście wyborczej nie może być mniej niż 35 proc. przedstawicieli którejkolwiek z płci.

Niestety, mimo względnego wyrównania liczby kandydatów i kandydatek - eksperci zwracają uwagę na to, że dobre miejsca, gwarantujące mandaty - nadal mają głównie mężczyźni.

Najwięcej przedsiębiorców

Często mówi się, że mandat eurodeputowanego to dla niektórych polityczna emerytura. Oczywiście nie musi to oznaczać podeszłego wieku, ale raczej odstawienie na boczny tor polityki. Średni wiek kandydatów w tych wyborach to 45 lat, więc umówmy się - uśredniając oczywiście, nie są to osoby, które w polityce wypowiedziały już ostatnie słowo.

Również nie jest tak źle, jeśli chodzi o wykształcenie i zawody, które reprezentują kandydaci. Obiegowe opinia mówi, że do Brukseli pchają się słabo wykształceni, którzy dostawać będą bardzo wysokie zarobki. O ile to drugie to prawda, to pierwszy argument już niekoniecznie.

W wyborach kandyduje m.in. 107 przedsiębiorców, 90 nauczycieli, 72 prawników, 67 wykładowców akademickich, 37 lekarzy i tylko... jeden bokser.

W najbliższą niedzielę 25 maja jest więc naprawdę w kim wybierać.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: