"Mam większą wiarę niż papież Franciszek - w sukces wyborczy". Palikot założył się z Sekielskim o wino

Janusz Palikot wierzy, że koalicja Europa Plus Twój Ruch będzie na trzecim miejscu w niedzielnych wyborach do PE. W TOK FM typował zdobycie sześciu, siedmiu mandatów i 11 proc. poparcia. Polityk jest tak pewny sukcesu, że założył się z Tomaszem Sekielskim o butelkę wina. - Jestem pełen wiary. Pan zrewanżuje się książką - mówił. Zdaniem Palikota do PE nie wejdzie Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego.

Najnowszy sondaż CBOS daje koalicji Europa Plus Twój Ruch zaledwie 2 proc. poparcia. Ale nie robi to wrażenia na Januszu Palikocie. - Jeśli ktoś ciągle się myli, to trudno komentować jego sondaże. Ta pracownia tak pomyliła się w 2011 r., że nie traktuję jej poważnie - mówił lider Twojego Ruchu w "Poranku Radia TOK FM".

Palikot nie ma najmniejszych wątpliwości, że jego kandydaci znajdą się w Parlamencie Europejskim, a koalicja zajmie trzecie miejsce w niedzielnym głosowaniu.

Jest tak pewny swego, że założył się z gospodarzem "Poranka Radia TOK FM" Tomaszem Sekielskim. - Jestem pełen wiary... Mam więcej wiary niż papież Franciszek i większość polskich hierarchów kościelnych. Liczę na sześć, siedem mandatów i 11 proc. poparcia. Zakładam się o butelkę dobrego wina, pan się zrewanżuje książką - zaproponował.

Korwin-Mikke bez szans

Janusz Palikot równie mocno jak o swoim sukcesie przekonany jest o tym, że w PE zabraknie miejsca dla Janusza Korwin-Mikkego. Mimo że przez całą kampanię jego Nowa Prawica zyskuje duże poparcie w sondażach.

- On nie przekroczy 4 proc. Wokół Korwin-Mikkego jest pewna sensacja, ale przypominam że podobnie było przy poprzednich wyborach - on zawsze ma pełne sale podczas spotkań. Ale zawsze ma 2-3 proc. poparcia w głosowaniach.

Lider Twojego Ruchu wieszczy, że wybory do PE będą pierwszymi do dawna, w których największe partie - PO i PiS - nie zgarną tylu głosów co dotychczas. - Będą miały w sumie poniżej 50 proc. głosów. To bardzo ważne, bo rozbetonuje scenę polityczną, która stała się nudna - ocenił Palikot.

Wszystko w imię kampanii

Poseł Palikot robi, co może, by zdobyć wymarzone 11 proc. poparcia. Dziś odwiedzi m.in. Częstochowę, Katowice, Bielsko-Białą i Wrocław. - Będę promował książkę "Zdjąć Polskę z krzyża" i namawiał do poparcia dla Kazimierza Kutza.

Gość TOK FM nie kryje, że nie ma przypadku w tym, że właśnie teraz bardzo mocno zaatakował polskich hierarchów kościelnych o tolerowanie pedofilii. - Najważniejszym tematem kampanii jest poziom integracji europejskiej. Ale od czasu do czasu mówimy o idei państwa świeckiego. Zwłaszcza w końcowej fazie kampanii, bo ukazała się moja książka i to jest dobry, wygodny kontekst - stwierdził.

I przypomniał, że dwa dni temu Twój Ruch złożył w Prokuraturze Generalnej zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa poplecznictwa w pedofilii m.in. przez prymasa i arcybiskupów Henryka Hosera i Józefa Michalika. - Hierarchowie Kościoła katolickiego przez lata tolerowali pedofilów w swoich parafiach. Od lat wypowiadamy się w tej sprawie - mówił Palikot w rozmowie z Tomaszem Sekielskim.

Więcej o: