Achmetow przeciw separatystom, ci nacjonalizują jego majątek. Rosja: Wycofaliśmy wojska. NATO: nieprawda [PODSUMOWANIE]

Najbogatszy człowiek Ukrainy Rinat Achmetow zalecił pracownikom swoich fabryk w Donbasie codzienny strajk przeciw separatystom. Ci ogłosili, że znacjonalizują - czyli przejmą - jego majątek. Rosja poinformowała, że wycofuje swoje wojska z granicy ukraińsko-rosyjskiej. NATO nie potwierdziło tych informacji. Co jeszcze działo się we wtorek na Ukrainie?

1. Achmetow nakazuje robotnikom strajk przeciw separatystom

Najbogatszy człowiek Ukrainy Rinat Achmetow zalecił pracownikom swoich fabryk w Donbasie, aby codziennie symbolicznie zastrajkowali przeciw separatystom. Praca w 20 fabrykach w regionie została wstrzymana na kilka godzin, o godz. 12 zawyły w nich syreny. - W odpowiedzi separatyści z samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej ogłosili, że zaczynają nacjonalizację majątku oligarchy. - Achmetow wypowiedział nam wojnę - skomentowali.

2. Miedwiediew: Nie mogę obiecać, że nie zaanektujemy Doniecka i Ługańska

- Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew nie chciał obiecać, że Rosja nie zaanektuje obwodów donieckiego i ługańskiego. - Nie mamy obowiązku niczego nikomu gwarantować, bo nigdy nie przyjęliśmy żadnych zobowiązać w tej sprawie - powiedział w telewizji Bloomberg.

3. Rosja: Wycofaliśmy wojska znad granicy. NATO: nic podobnego

- Rosja poinformowała, że wycofuje swoje wojska z granicy ukraińsko-rosyjskiej. Ani ukraińskie MSZ, ani NATO nie odnotowały jednak żadnych ruchów tych wojsk. Wręcz przeciwnie: agencja RIA Novosti poinformowała, że pod granicę, do obwodu woroneskiego, przyleciało kilkadziesiąt załóg rosyjskich sił powietrznych na wielkie ćwiczenia lotnicze, których kulminacja zaplanowana jest na 25 maja.

4. UE przekazała Kijowowi pierwszą transzę pomocy

Unia Europejska przekazała Ukrainie pierwszą transzę pomocy wynoszącą 100 mln euro. Kolejna transza możliwa jest w ciągu kilku tygodni, o ile Ukraina przedstawi plan przeznaczenia tych pieniędzy na reformy gospodarcze i polityczne.

5. 10 tys. Ukraińców stało się uchodźcami

Od początku kryzysu, według danych Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR), swoje domy musiało opuścić na Ukrainie 10 tys. osób, przede wszystkim Tatarów krymskich.

6. Sondaż: Poroszenko wygra w I turze

Według najnowszego sondażu wybory prezydenckie na Ukrainie Petro Poroszenko może wygrać już w pierwszej turze.

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację za granicą? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: