Ukraina: Atak separatystów na obóz Gwardii Narodowej, Tatarzy czczą rocznicę deportacji [PODSUMOWANIE]

Prorosyjscy separatyści zaatakowali obóz ukraińskiej Gwardii Narodowej. 20 tys. Tatarów wzięło udział w Symferopolu w obchodach 70. rocznicy stalinowskich deportacji z Krymu. Jeden z liderów separatystów w Słowiańsku zaapelował o wstępowanie do rebelianckich oddziałów. Co jeszcze działo się w niedzielę na Ukrainie?

1. Atak separatystów na obóz Gwardii Narodowej

W nocy z soboty na niedzielę separatyści zaatakowali obóz Gwardii Narodowej pod Słowiańskiem. Zginął jeden napastnik, kolejny został ranny i aresztowany. "Nie ponieśliśmy żadnych strat. Jeden z napastników zginął, inny został ranny. Otrzymał pomoc medyczną i został zatrzymany. Obecnie przesłuchuje go zespół śledczy" - poinformował na Facebooku szef ukraińskiego MSW Arsen Awakow.

2. Tatarzy czczą 70. rocznicę stalinowskich deportacji

20 tys. Tatarów wzięło udział w Symferopolu w obchodach 70. rocznicy stalinowskich deportacji z Krymu. Po zakazie demonstracji wydanym przez rosyjskie władze półwyspu uroczystości zamiast w centrum odbyły się na przedmieściach. Nad manifestantami unosiły się wojskowe śmigłowce, a OMON zatrzymywał Tatarów zjeżdżających do miasta z innych miejsc na Krymie.

3. Lider separatystów apeluje do wstępowania do armii buntowników

Jeden z liderów separatystów w Słowiańsku, komendant Igor Striełkow, wezwał mieszkańców miasta, także kobiety, do wstąpienia w szeregi armii Donieckiej Republiki Ludowej: "Pomimo głośnych haseł zostało wśród nas niewielu ochotników. Dlatego zachęcam wszystkich mężczyzn w wieku poborowym i oficerów rezerwy, aby przestali siedzieć w domu przed komputerami, pić piwo i rozmawiać o niepodległości Nowej Rosji. Wzywamy na ostatnią bitwę z banderowcami. Tym, którzy zdecydują się pozostać w swoich norach, pozostanie wstyd i proszenie o jałmużnę" - głosi odezwa Striełkowa.

4. Prokurator gen. Ukrainy: zatrzymanie Radziwinowicza "oburzające"

- Prokurator generalny Ukrainy Ołeh Machnicki skrytykował sobotnie wielogodzinne przesłuchanie korespondenta "Wyborczej" Wacława Radziwinowicza przez rosyjskie FSB na Krymie. - To otwarte represjonowanie dziennikarzy i ograniczanie wolności słowa na ukraińskim terytorium. Działania rosyjskich służb specjalnych na tymczasowo okupowanych terytoriach ukraińskich są niczym innym jak szkodzeniem działalności zawodowej dziennikarza poważnej polskiej gazety - stwierdził.

5. Sikorski: W naszej części świata musisz być za UE albo za Putinem

Wyzwanie, które prezydent Putin rzucił Ukrainie, Europie i prawu międzynarodowemu, ma jeden dobry skutek: wszystko stało się jasne: w naszej części świata musisz być albo za UE, albo za prezydentem Putinem - innej drogi nie ma - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski na niedzielnej konwencji PO w Krakowie.

Szef polskiego MSZ dodał, że Krym został "podstępnie podbity i zajęty". - Dziś znowu w Europie trzeba walczyć o demokrację i prawa człowieka - zaznaczył.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: