20 ofiar powodzi na Bałkanach. Największa katastrofa od 120 lat [ZDJĘCIA]

20 osób łącznie zginęło z powodu powodzi w Serbii i Bośni. Władze ewakuowały dziesiątki tysięcy mieszkańców zagrożonych terenów. To największa taka katastrofa na Bałkanach od co najmniej 120 lat - twierdzą synoptycy.

W Bośni do dziś wyłowiono 12 ciał. Władze zaznaczają jednak, że może się okazać, iż śmiertelnych ofiar powodzi jest znacznie więcej. W niektórych miastach poziom wody sięgał drugiego piętra. Uwięzieni na dachach mieszkańcy musieli być ratowani za pomocą helikopterów.

Kolejnych osiem ofiar odnotowano w Serbii. Tam również sytuacja jest bardzo ciężka. Z położonego pod Belgradem mieście Obrenovac wojsko i siły ratownicze ewakuowały setki osób. Woda zagraża największej serbskiej elektrowni.

Zobacz wideo

Powodzie są skutkiem wyjątkowo obfitych opadów. W ciągu trzech dni w regionie spadło tyle deszczu, ile zwykle pada przez trzy miesiące. - Takie opady zdarzają się raz na sto lat - powiedział agencji AP serbski meteorolog Goran Mihajlović.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: