Biskup Wojciech Polak został nowym prymasem Polski

Prymasem Polski został Wojciech Polak, który w momencie otrzymywania święceń był najmłodszym - zaledwie 39-letnim - biskupem na świecie. Stanowisko prymasa obejmuje po abp. Józefie Kowalczyku, który osiągnął wiek emerytalny i złożył rezygnację z pełnionej funkcji na ręce papieża.

Wojciech Polak - biskup pomocniczy gnieźnieński - urodził się 19 grudnia 1964 roku w Inowrocławiu. Choć w tym roku kończy dopiero 50 lat, w maju świętował już 25-lecie kapłaństwa. Jest członkiem Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących, a od 2011 roku pełni funkcję sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski. Nieoficjalnie o nominacji na prymasa Polski informowała Wyborcza.pl .

W 2003 roku papież Jan Paweł II mianował Polaka biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej, a miesiąc później arcybiskup metropolita gnieźnieński Henryk Muszyński wyświęcił go na biskupa.

"Przepraszamy ofiary"

Jednym z najważniejszych działań bp. Polaka było powołanie koordynatora ds. ochrony dzieci i młodzieży, który realizuje "wychowawcze programy prewencyjne w zakresie ochrony przed pedofilią".

To właśnie biskup był osobą, która przeprosiła za pedofilię w Kościele. - Przepraszamy - to chyba najsłabsze, co można w tej sytuacji powiedzieć. Z głębokim bólem trzeba powiedzieć, że ofiary zostały bardzo głęboko zranione - mówił sekretarz generalny KEP. W tym czasie przewodniczący Episkopatu abp Józef Michalik winą za pedofilię obarczał dzieci i feministki.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: