Pokazy na żywo, budowanie zamków, malowanie obrazu - Noc Muzeów to nie tylko zwiedzanie [NAJCIEKAWSZE IMPREZY W NOC MUZEÓW]

Europejska Noc Muzeów 2014 zapowiada się wyjątkowo ciekawie. Tym razem uczestnicy będą mogli nie tylko zwiedzać, ale m.in. uczestniczyć w tworzeniu dzieła sztuki, czy budować kilkumetrowe budowle z klocków. Oto przegląd najciekawszych muzealnych imprez z całej Polski.

Warszawa

Na dziedzińcu Muzeum Narodowego zaplanowano pokaz kina plenerowego - w repertuarze m.in. film "Shirley - wizje rzeczywistości" inspirowany twórczością Edwarda Hoppera. W razie niepogody pokaz zostanie przeniesiony do sali kinowej Muzeum.

Na dziedzińcu przed Dawną Biblioteką Uniwersytetu Warszawskiego odbędzie się niecodzienna bitwa na dźwięki - za konsoletami stanie trzech didżejów. Przy stanowisku Michała Malinowskiego z klocków będzie można budować kilkumetrowe zamki, pałace i wieże. Na dziedzińcu staną też budki, w których będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, a także wysłać pocztówkę. Wszystkie plenerowe wydarzenia odbędą się bez względu na pogodę

Na pokaz kina plenerowego , a w nim m.in. filmy animowane stworzone przez studentów izraelskiej akademii sztuk i designu Becalel zaprasza Muzeum Historii Żydów Polskich.

Więcej o warszawskiej Nocy Muzeów >>>

Poznań

O godz. 23 na Placu Wolności odbędzie pokaz filmu "Muzeum Utracone" . Jak podkreślają organizatorzy, plenerowa projekcja to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć w ultranowoczesnej oprawie skarby kultury, które znajdowały się niegdyś w polskich zbiorach i które w wyniku zawieruch dziejowych bezpowrotnie przepadły.

W Galerii Sztuki Polskiej XVI-XVIII w. (godz. 19-20) odbędzie się spotkanie zatytułowane "Ożywiamy trumniaki, czyli czemu służył portret trumienny".Dowiemy się tu m.in., czym był portret trumienny, kto i w jakiej technice go wykonywał oraz jak długo trwała tradycja jego stosowania. Spotkaniu towarzyszyć będą warsztaty wyklejania puzzli z motywami portretów trumiennych na... pudełkach od pizzy.

Więcej o Nocy Muzeów w Poznaniu >>>

Płock

Rzadko nadarza się okazja, by zajrzeć do nieużywanych zakamarków 112-letniej siedziby Książnicy Płockiej przy Kościuszki 6 . W Noc Muzeów przejdziemy się jej ciemnymi korytarzami, by dotrzeć na szczyt sekretnej wieży. Stamtąd trafimy do gabinetu dyrektorki biblioteki, która poczęstuje nas gorącą czekoladą! Magia Nocy Muzeum w Książnicy objawi się w jeszcze jeden sposób - tylko w sobotę będziecie mogli zwrócić przetrzymane książki bez opłacenia kary!

Zwiedzać będzie można też płocką katedrę . O pełnych godzinach (od 20 do północy włącznie) w świątyni rozbrzmiewać będą minikoncerty smyczkowe ku czci św. Jana Pawła II, a po nich sam proboszcz ks. Stefan Cegłowski pokaże wam i opowie o wielkiej przebudowie katedry, historii Drzwi Płockich, twórcy polichromii, nagrobkach i ołtarzach.

Więcej o Nocy Muzeów w Płocku >>>

Olsztyn

W godz. 20-24 odbędzie się pokaz profesjonalnej sesji fotograficznej . Zdjęcia wykona Rafał Koziej natomiast stylizacją i wizażem zajmie się Joanna Magreta! Modelki lub modeli, którzy chcieliby wziąć udział w sesji fotograficznej MOK prosi o kontakt do 14 maja: Informacja Kulturalna MOK, tel. 89 522 13 70. Galeria Rynek MOK (ul. Stare Miasto 24/25).

Muzeum Przyrody w Olsztynie (ul. Metalowa 5) zaplanowało nocne zwiedzanie muzeum o godz. 19.30, 21, 22.30 . Odbędzie się konkurs - Rozpoznawanie nocnych głosów warmińskiej i mazurskiej.

Więcej o Nocy Muzeów w Olsztynie >>>

Bydgoszcz

Od godz. 18 do północy w Muzeum Fotografii chętni obejrzą wystawę uczniów Technikum Fotochemicznego z obrazami miasta, o godz. 19 będzie można zajrzeć także do warsztatu fotografa analogowego. Zobaczymy, jak wykonuje się powiększenia w ciemni, każdy będzie mógł wywołać własne zdjęcia z negatywów pod okiem fachowca. Chętni zrobią sobie także pamiątkowe fotografie w dawnym albo motoryzacyjnym stylu.

Więcej o Nocy Muzeów w Bydgoszczy >>>

Radom

Po generalnych remontach swoje podwoje otwiera Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" przy ul. Kopernika 1 i Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Po raz pierwszy w Noc Muzeów będzie można odwiedzić Orońsko, a i w "Malczewskim" jednak zaplanowano co nieco dla nocnych muzealnych marków

Po raz pierwszy po czterech latach rewitalizacji dla zwiedzających otwarte zostanie w sobotę i niedzielę Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. W sobotę muzeum zaprasza od godz. 14 do ostatniego gościa, a w niedzielę od godz. 12 do 18. Goście obejrzą nie tylko stałą ekspozycję poświęconą Kazimierzowi Pułaskiemu i Polonii w USA, ale także projekt wystawy, którą muzeum zamierza pokazać w przyszłym roku, oraz fotograficzną kronikę remontu budynku.

Więcej o Nocy Muzeów w Radomiu >>>

Katowice

Szesnastu artystów pod osłoną nocy w pustych budynkach, na placach, ulicach i w galeriach będzie tworzyć współczesne miejskie legendy . Jedni pokażą kilkunastominutowe performance, inni wykonają artystyczne instalacje, zagrają koncert czy też upiększą miasto roślinnością. Będą bezkarni w swoich działaniach, bo ochroni ich noc. Mogą wywieść w pole uczestników tych artystycznych rytuałów dokonywanych w świetle księżyca. Spacerowicze po mapach miejskich legend - uważajcie! Idziecie na własną odpowiedzialność. Będziecie błądzić po ciemnych zaułkach miasta, napotykać na przeszkody, doświadczać chaosu, wątpić, bezradnie szukać sensu, ale i zachwycać się.

W Noc Muzeów da o sobie również znać Industriada , czyli święto Szlaku Zabytków Techniki, które w tym roku odbędzie się 14 czerwca. W sobotni wieczór okolicach oddziału Muzeum Historii Katowic w Nikiszowcu, kopalni Guido w Zabrzu, Willi Caro w Gliwicach i Muzeum Częstochowskiego pojawią się kilkuminutowe projekcje laserowe. Zielone i pomarańczowe światła laserów utworzą obrazy o powierzchni kilkuset metrów kwadratowych.

Wrocław

Ogień w Muzeum Architektury, neon na Ruskiej, moda śmieciowa w ratuszu, design na dworcu - fotostory o atrakcjach we Wrocławiu.

Rzeszów

Atrakcje potrwają od 19 do 1 w nocy.

Częstochowa

O godz. 21.30 na placu Biegańskiego - impreza "Wystrzałowa noc" . To pokaz strzelania z broni czarnoprochowej oraz prezentacja rzadkich systemów broni palnej z II połowy XIX w., zgromadzonej w muzeum. Stawi się grupa rekonstrukcyjna Garnizon Fortecy Częstochowskiej.

O godz. 21 w Galerii Dobrej Sztuki, al. NMP 47 - pokaz artystyczny Jacka Łydżby "Malarskie partytury". Po raz pierwszy w Muzeum Częstochowskim będzie można nie tylko obserwować pracę artysty i poznawać sekrety jego warsztatu, ale też aktywnie uczestniczyć w kreacyjnym działaniu. Na oczach publiczności, z inspiracji muzyką powstanie dzieło - wielkoformatowy obraz. Jego autor to Jacek Łydżba - malarz, pedagog, animator życia artystycznego. Akcja jest trzecią odsłoną cyklu "Malarskie partytury".

Na godz. 18, 19 i 20 Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, Park Staszica zaprasza na zwiedzanie z latarkami kopalni rud żelaza . Obowiązują wcześniejsze zapisy (tel. 504 757 178).

Więcej o Nocy Muzeów w Częstochowie >>>

Zielona Góra

Od godziny 17: Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprosiło do siebie tabory, kolorowe spódnice i chusty . Cygańska Noc rozpocznie się o godz. 17 happeningiem nowosolskiego teatru Terminus A Quo "Tabor jedzie dalej". Dalej w programie: koncert zespołu Sandro i jego gwiazdy (godz. 17.30), warsztaty plastyczne z malowania wzorów na chuście (godz. 18), wykład Leszka Bończuka o faktach i mitach związanych z Cyganami (godz. 19), promocja książki "Sytuacja ludności romskiej na Ziemi Lubuskiej w XX wieku (godz. 20.30), spektakl słowno-muzyczny w opracowaniu Tadeusza Weese (godz. 21), koncert zespołu Vanessa i Sorba (godz. 22.30).

Od godz. 10 na Europejską Noc Muzeów zaprasza Lubuskie Muzeum Wojskowe. Placówka przygotowała "powiew świeżości i nawiązania do tradycji", jak sama zapowiada. Wydarzenie otworzy dynamiczny pokaz działań komandosów współczesnych armii NATO przygotowany przez ZS Strzelec z Sulechowa. Później teren miniskansenu fortyfikacyjnego posłuży Stowarzyszeniu Miłośników Historii Wojskowości do przeprowadzenia rekonstrukcji walk o linię Odry z okresu II wojny światowej. Na specjalnie przygotowanej na ten wieczór scenie zaprezentują się naszym widzom Kabaret Jurki oraz Kabaret K2. Imprezę zwieńczy gra świateł i muzyki, którą rozpocznie Teatr Ognia Haka Poi.

Więcej o zielonogórskiej Nocy Muzeów >>>

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: