Kancelaria Prezydenta zamieszcza w sieci plany wentylacji siedziby głowy państwa. "Rz": Osłabili ochronę prezydenta

"Dokładne plany wentylacji i instalacji elektrycznej, a nawet rozmieszczenie sygnalizacji pożarowej - takie dane dotyczące części siedziby Bronisława Komorowskiego można znaleźć w internecie" - pisze "Rzeczpospolita". - To złamanie zasady ochrony obiektu - mówi w dzienniku były antyterrorysta Jerzy Dziwulski.

Plany wentylacji, instalacji elektrycznej, a także rozmieszczenie sygnalizacji pożarowej zamieściła na swojej stronie Kancelaria Prezydenta szukająca wykonawcy remontu pomieszczeń biurowych w Pałacu Prezydenckim.

"Nie wiem, po co BOR strzeże Pałacu"

"Urzędnicy tłumaczą, że do publikacji dokumentacji zobowiązuje ich prawo, jednak niepokoju nie kryją specjaliści od bezpieczeństwa" - pisze "Rzeczpospolita" . Dziennik cytuje m.in. Jerzego Dziewulskiego, byłego antyterrorystę. - Nie wiem, po co BOR strzeże tego budynku, skoro jego plany można znaleźć w internecie - mówi Dziewulski.

Kancelaria Prezydenta się broni. Jej biuro prasowe oświadczyło, że ujawnione informacje "nie mają charakteru strategicznego i poufnego", a prawo nakłada na zamawiającego opisanie przedmiotu zamówienia "w sposób jednoznaczny i wyczerpujący". Biuro prasowe dodaje, że remontowane pomieszczenia "znajdują się w najbardziej jawnej części Pałacu", umiejscowionej z dala od korpusu głównego, w którym pracuje głowa państwa - podaje "Rzeczpospolita".

- Kancelaria powinna skorzystać z przepisów dotyczących przetargów newralgicznych dla bezpieczeństwa - uważa Łukasz Bernatowicz, ekspert Business Centre Club w dziedzinie zamówień publicznych.

"MON ogłosił przetarg na wirusa"

Do ujawnienia planów budynków, z których korzysta prezydent dochodziło już w przeszłości. Kancelaria Prezydenta w 2012 r. opublikowała plany części rezydencji w Wiśle i na Helu.

- Prawo dotyczące zamówień publicznych jest złe. Jakiś czas temu MON zamówił wirusa komputerowego, ogłaszając przetarg. To kolejny argument za tym, żeby je zmienić - mówi dla "Rzeczpospolitej" znawca problemu terroryzmu, prof. Tomasz Aleksandrowicz z Akademii Hutniczej w Pułtusku.

Aleksandrowicz dodaje, że jego zdaniem ujawnienie planów części Pałacu Prezydenckiego nie osłabi znacząco bezpieczeństwa prezydenta, "ale lepiej byłoby, gdyby planów nie ujawniono".

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: