Polki wśród zagranicznych modelek zatrzymanych w Chinach

Wielka akcja chińskiej policji wymierzona w świat mody. Tamtejsi funkcjonariusze zatrzymali ponad 60 modelek pochodzących głównie z USA i Europy, które pracowały w ich kraju nielegalnie. Większość z nich czeka teraz deportacja - informuje ?Daily Telegraph?. Jak podało Polskie Radio, wśród nich są trzy kobiety z Polski.

Trzy modelki z Polski zatrzymano w Pekinie. Obecnie przebywają w jednym z pekińskich aresztów deportacyjnych. Przed odesłaniem do kraju mogą tam spędzić nawet kilkanaście tygodni, o ile nie zostaną im postawione zarzuty złamania chińskiego prawa. Zatrzymane dziewczyny miały przebywać w Chinach na podstawie wiz turystycznych. Ten rodzaj wiz jest zdecydowanie łatwiej uzyskać niż wizy zezwalające na pracę, na które czas oczekiwania wynosi nawet 2 miesiące. Dlatego też wiele modelek, które przyjeżdżają do Chin z zagranicy, namawianych jest przez swoje agencje do pracy z pogwałceniem obowiązujących tam przepisów.

Walczący z procederem funkcjonariusze chińskiej policji zorganizowali fałszywy casting w Kantonie nieopodal Hongkongu, na który zwabili pracujące nielegalnie w ich kraju modelki. 4 z nich trafiły do więzienia, a około 60 zostało umieszczonych w areszcie, gdzie oczekują na deportację. Policjanci zarekwirowali ich dokumenty i telefony komórkowe.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: