Ta ośmiornica nie pływa ruchem odrzutowym. Porusza się prawie jak... słonik Dumbo [WIDEO]

To jest Grimpoteuthis, zwany po angielsku Dumbo octopus. Nic dziwnego - płetwy tego głowonoga przypominają uszy słonika Dumbo z popularnej bajki. I, podobnie jak rysunkowemu słoniowi, służą do poruszania się. Ten niezwykły okaz głębinowej ośmiornicy nagrali naukowcy z ekspedycji Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej.
 

"To chyba najbardziej fotogeniczne zwierzę, jakie widzieliśmy na całym rejsie" - napisał o podwodnym "Dumbo" jeden z naukowców biorących udział w ekspedycji NOAA Mike Vecchione z amerykańskiego muzeum historii naturalnej.

Co więcej, zauważonego podczas wyprawy statku "Okeanos Explorer" do Zatoki Meksykańskiej mięczaka udało się nagrać w pozach i zachowaniach, których nie udało się zaobserwować nigdy wcześniej u ośmiornic podrzędu frędzlikowców.

"Zawsze gdy zaglądamy w głębiny, dowiadujemy się czegoś"

Jak zaznacza Vecchione, naukowcy niemal jednogłośnie zidentyfikowali ten piękny okaz jako "Dumbo octopus", jednak aby potwierdzić to z absolutną pewnością, musieliby go odłowić.

"Nigdy nie widziałem, żeby ośmiornica podrzędu cirrate ułożyła swoje ramiona w takie spiralne kształty jak ta. To dobry przykład tego, że za każdym razem, gdy mamy możliwość obserwacji głębin morskich, dowiadujemy się czegoś nowego i niespodziewanego" - pisze Vecchione na stronie ekspedycji "Okeanos Explorera" .

Zamiast napędu odrzutowego "Dumbo" ma... płetwy

Na swojej stronie internetowej badacz opisuje , że ośmiornice podrzędu frędzlikowców potrafią mieć do 1,5 m, jednak rekordowy sfotografowany okaz został oszacowany na 4 m. O ile inne typy głowonogów przemieszczają w wodzie swoje galaretowate ciało, wykorzystując ruch odrzutowy - wyrzucają wodę z tzw. jamy płaszczowej przez umięśniony lejek (organ najprawdopodobniej przekształcony z nogi) - o tyle frędzlikowce poruszają się, wykorzystując charakterystyczne płetwy.

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację za granicą? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: