Dziennikarze przepytali eurokandydatów. Wyszło źle. "Ile państw w UE? Ale z Ukrainą, czy bez?"

Okazuje się, że nie tylko niesławni już kandydaci do europarlamentu Otylia Jędrzęjczak z PO i Maciej Żurawski z SLD nie mają zbyt wielkiej wiedzy o Unii Europejskiej i mechanizmach nią rządzących. Niewiedzę innych celebrytów i debiutantów, którzy znaleźli się na listach wyborczych obnażyli reporterzy ?Wiadomości? TVP.

- Pani wyjaśni bardziej, co to z tym Kioto? - to zdanie wygłoszone przez Macieja Żurawskiego na antenie TVP przejdzie już z całą pewnością do annałów tej eurokampanii. Niestety, jak dowodzi materiał "Wiadomości" inni kandydaci-celebryci zazwyczaj wiedzą niewiele więcej.

Kurski wrobił Adamka w "kwestie aksjologiczne"

W rozmowie z Piotrem Kraśką - Jacek Kurski zapewniał, że zaledwie trzytygodniowe polityczne doświadczenie Tomasza Adamka w niczym nie przeszkadza. Dlaczego? - Bo Adamek chce się skoncentrować na kwestiach aksjologicznych - tłumaczył z poważną miną Kurski.

Dziennikarze zapytali więc śląskiego kandydata Solidarnej Polski o to, czym są "wartości aksjologiczne". - Proszę pana, ja walczę o pracę - za podwójną gardą schował się były mistrz świata w boksie. - Pan chce mnie od tyłu wziąć? Ja się nie boję, ja się szybko uczę - kontrował. Choć trzeba przyznać, że i dziennikarz nie wystrzegł się w swoim pytaniu błędu. Przeinaczył bowiem "kwestie aksjologiczne", o których mówił Kurski, na "wartości aksjologiczne" czyli masło-maślane. Gdyby Tomasz Adamek rzeczywiście znał się na filozofii - wtedy to on bez trudu mógłby obśmiać dziennikarza.

"Ile państw w UE? A z Ukrainą czy bez?"

Niestety poza partią Zbigniewa Ziobry również nie jest lepiej. Kandydatka Twojego Ruchu Izabella Łukomska-Pyżalska, znana z rozbieranych sesji w Playboyu i z tego, że jest prezesem klubu piłkarskiego - poległa na pytaniu o to, kto wchodzi w skład Komisji Europejskiej. - O Jezus Maria... europosłowie? - wydukała po chwili.

Damian Małek z Kongresu Nowej Prawicy nie potrafił powiedzieć, ile państw liczy Unia Europejska. - Z Ukrainą czy bez? - pogrążył się jeszcze zadając pytanie pomocnicze.

"To są szkolne pytania"

I niestety mały pocieszeniem dla tych kandydatów jest to, że politycy z krwi i kości też o Unii Europejskiej wiedzą tyle, o ile.

Według startującej w eurowyborach posłanki PiS Jadwigi Wiśniewskiej europosłów jest "oczywiście 725". Tak naprawdę jest ich 766. Gdy zaś została zapytana o liczbę państw członkowskich, odparowała do dziennikarza: - Proszę pana, to są szkolne pytania - i odeszła. Dopiero po chwili odwróciła się i udzieliła poprawnej odpowiedzi.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: