Piecha do Tuska sprzed kopalni Wujek: "To przez pana to serce Śląska leży na OIOM-ie!". Prezes wspiera

- Donald Tusk powiedział dziś, że śląski węgiel jest sercem Europy. Panie premierze, to serce leży dzisiaj na OIOM-ie! Ludzie tej ziemi to serce uratują, tylko niech pan im nie przeszkadza - mówił Bolesław Piecha przed kopalnią Wujek na Śląsku. Polityka, który jako jedynka PiS na Śląsku jest jednym z najważniejszych kandydatów tej partii w eurowyborach, wspierał sam Jarosław Kaczyński.

- Jest dziś taka sytuacja, że więcej węgla importujemy, niż eksportujemy. Kraj, który stał węglem, jest znany z wielkiego wydobycia węgla, jest dzisiaj w takim stanie. To jest coś, czego w żadnym wypadku nie możemy zaakceptować. Trzeba skorzystać z tych możliwości, które ma Śląsk. Jeżeli mamy reindustrializować Polskę, ta reindustrializacja powinna rozpocząć się tutaj - mówił prezes PiS.

"Nie wolno dać się zwieść gestom premiera"

Według Kaczyńskiego powinno rozpocząć się od audytu, który obejmie "niebywale wysokie pensje szefów różnego rodzaju spółek górniczych". Prezes przywołał przykład "niedawno mianowanego kolegi Donalda Tuska". Chodzi o Mirosława Tarasa, który został właśnie nowym prezesem Kompanii Węglowej i który kandyduje do PE z lubelskiej listy PO.

- Prasa pisze, że jego pensja to 70 tys. zł miesięcznie. 70 tys. zł, kiedy wielu górników nie wie, czy będzie miało pracę. Nie wolno dać się zwieść obecnym gestom [premiera], obecnym zapowiedziom. Mamy wybory, po wyborach ta władza zapomni o górnictwie - dodał Kaczyński.

Prezesowi PiS sekundował Bolesław Piecha: - Najważniejszą rzeczą w medycynie jest zapobiegać. A pan Donald Tusk dzisiaj na Kongresie Europejskim w Katowicach powiedział, że polski węgiel, śląski węgiel jest sercem Europy. Panie premierze, to serce leży dzisiaj na OIOM-ie! I tylko dzięki ludziom ciężkiej pracy, również tym, którzy tutaj walczyli o polskość, o śląskość, o swoje miejsca pracy w kopalni Wujek, to serce jest jeszcze utrzymywane przy życiu. Dziś ci ludzie, ludzie tej ziemi, oni to serce uratują, tylko proszę im nie przeszkadzać!

Jędrzejczak i Żurawski? "Takich wpadek będzie więcej"

Kaczyński odpowiadając na pytania dziennikarzy, odniósł się też do wtorkowego wywiadu w TVP Otylii Jędrzejczak i Macieja Żurawskiego. Sportowcy, którzy kandydują do Parlamentu Europejskiego kolejno z PO i SLD, popisali się w telewizji nieznajomością podstawowych zagadnień związanych z tematyką europejską.

- Przy całym szacunku dla osób, które mają kwalifikacje w innych dziedzinach życia, np. w sporcie, myśmy wielokrotnie wyrażali wątpliwości, czy oni się nadają do Parlamentu Europejskiego. Obawiam się, że tego rodzaju wpadek może być więcej. Ale cóż... niektórzy uważają, że Polacy są narodem bardzo naiwnym. Podczas gdy badania potwierdzają, że Polacy są narodem bardzo inteligentnym, jednym z trzech najinteligentniejszych w Europie - opowiadał prezes PiS.

Kłopoty Tuska i Platformy na Śląsku

Wizyta prezesa i Piechy na Śląsku zbiega się w czasie ze "szczytem węglowym". W ramach szczytu Donald Tusk - który przebywa na południu od poniedziałku - spotyka się ze związkowcami, aby rozwiązać sytuację wokół Kompanii Węglowej, gdzie prezesem został właśnie kandydat PO w wyborach do PE.

Związkowcy kilka dni temu zapowiedzieli na 19 maja protest w Warszawie. Strajk tuż przed eurowyborami byłby dużym problemem dla Platformy. I nie tylko ze względu na jego potencjalną widoczność w mediach ogólnokrajowych, ale przede wszystkim ze względu na sam Śląsk. To właśnie tu Platforma - podobnie jak i inne partie - liczy na dobry wynik, który potencjalnie mocno poprawi rezultaty list w całej Polsce.

Na Śląsku poza Bolesławem Piechą jedynkami są Jerzy Buzek, Kazimierz Kutz, Tomasz Adamek, Marek Migalski i Adam Gierek.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Więcej o: