Większość mieszkańców Warszawy chce tęczy. Bo to symbol radości i tolerancji

Przeciwnicy tęczy z warszawskiego placu Zbawiciela w zdecydowanej mniejszości. Jak pokazał sondaż - publikowany dziś w "GW" - 61 proc. pytanych dobrze ocenia istnienie instalacji. Dla sympatyków warszawskiej tęczy to przede wszystkim symbol radości, który ożywia stolicę. TOK FM zaprasza na debatę "Od tęczy do nienawiści". Wśród gości m.in. prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz i autorka instalacji Julita Wójcik.

"Propaganda homoseksualna", "pedalska tęcza", czy radosna, kolorowa instalacja? Sondaż przeprowadzony przez PBS, na zlecenie Fundacji Batorego i Funduszu Mediów, pokazał, co mieszkańcy Warszawy myślą o świeżo odbudowanej instalacji z placu Zbawiciela.

Publikowane przez "Gazetę Wyborczą" wyniki nie pozostawiają wątpliwości - środowiska narodowe, które nie chcą tęczy w stolicy, są w zdecydowanej mniejszości. 61 proc. badanych dobrze ocenia, że kolorowa instalacja jest w centrum Warszawy. Na "nie" jest trzy razy mniej pytanych.

Najwięcej zwolenników tęczy jest wśród kobiet, młodszych mieszkańców miasta i osób, które deklarują się jako niewierzące lub "religijnie obojętne".

Czym dla ciebie jest tęcza?

Autorzy badań spytali, z czym mieszkańcom Warszawy kojarzy się instalacja, autorstwa Julity Wójcik. 74 proc. odpowiedziało, że "z czymś radosnym", 64 proc. "po prostu z tęczą", a niewiele mniej wybrało odpowiedź "z tolerancją wobec wszystkich ludzi".

Blisko 40 proc. mieszkańców stolicy uważa, że tęcza "ożywia i rozwesela miasto", a 19 proc. że "niepotrzebnie prowokuje ludzi".

Oczywiście przy tak dużej sympatii dla kolorowej instalacji nie może być zaskoczeniem, że u 3/5 pytanych niszczenie tęczy wywołało oburzenie. Dumę ze spalenia tęczy odczuwało zaledwie 2 proc. biorących udział w badaniu przeprowadzonym przez PBS.

Debata

"Od Tęczy do nienawiści" to tytuł debaty, nad którą patronat objęło Radio TOK FM. W dyskusji, która rozpocznie się o 18 w Teatrze Studio wezmą udział m.in. Hanna Gronkiewicz-Waltz, dyrektor Instytutu Obywatelskiego Jarosław Makowski, prof. Aleksander Smolar i autorka instalacji Julita Wójcik.

O 15:20 gościem Pawła Sulika będzie Piotr Pacewicz, który poprowadzi dyskusję z udziałem prezydent Warszawy i Julity Wójcik.

O tęczy będziemy również rozmawiać po godzinie 18 w programie "Post Factum". Gośćmi Agaty Kowalskiej będą dr Paulina Pilch, prawniczka, wykładowczyni gender studies i Małgorzata Głowania, Pracownia Teorii Zmiany Społecznej.

"Palenie tęczy moralnie uzasadnione" - "Fronda" publikuje opinie księdza-sedewakantysta>>