"Propaganda homoseksualna", "pedalska tęcza", czy radosna, kolorowa instalacja? Sondaż przeprowadzony przez PBS, na zlecenie Fundacji Batorego i Funduszu Mediów, pokazał, co mieszkańcy Warszawy myślą o świeżo odbudowanej instalacji z placu Zbawiciela.
Publikowane przez "Gazetę Wyborczą" wyniki nie pozostawiają wątpliwości - środowiska narodowe, które nie chcą tęczy w stolicy, są w zdecydowanej mniejszości. 61 proc. badanych dobrze ocenia, że kolorowa instalacja jest w centrum Warszawy. Na "nie" jest trzy razy mniej pytanych.
Najwięcej zwolenników tęczy jest wśród kobiet, młodszych mieszkańców miasta i osób, które deklarują się jako niewierzące lub "religijnie obojętne".
Autorzy badań spytali, z czym mieszkańcom Warszawy kojarzy się instalacja, autorstwa Julity Wójcik. 74 proc. odpowiedziało, że "z czymś radosnym", 64 proc. "po prostu z tęczą", a niewiele mniej wybrało odpowiedź "z tolerancją wobec wszystkich ludzi".
Blisko 40 proc. mieszkańców stolicy uważa, że tęcza "ożywia i rozwesela miasto", a 19 proc. że "niepotrzebnie prowokuje ludzi".
Oczywiście przy tak dużej sympatii dla kolorowej instalacji nie może być zaskoczeniem, że u 3/5 pytanych niszczenie tęczy wywołało oburzenie. Dumę ze spalenia tęczy odczuwało zaledwie 2 proc. biorących udział w badaniu przeprowadzonym przez PBS.
"Od Tęczy do nienawiści" to tytuł debaty, nad którą patronat objęło Radio TOK FM. W dyskusji, która rozpocznie się o 18 w Teatrze Studio wezmą udział m.in. Hanna Gronkiewicz-Waltz, dyrektor Instytutu Obywatelskiego Jarosław Makowski, prof. Aleksander Smolar i autorka instalacji Julita Wójcik.
O 15:20 gościem Pawła Sulika będzie Piotr Pacewicz, który poprowadzi dyskusję z udziałem prezydent Warszawy i Julity Wójcik.
O tęczy będziemy również rozmawiać po godzinie 18 w programie "Post Factum". Gośćmi Agaty Kowalskiej będą dr Paulina Pilch, prawniczka, wykładowczyni gender studies i Małgorzata Głowania, Pracownia Teorii Zmiany Społecznej.
"Palenie tęczy moralnie uzasadnione" - "Fronda" publikuje opinie księdza-sedewakantysta>>