Niemcy wzywają swoich obywateli do opuszczenia Ukrainy

Zaostrza się sytuacja na wschodzie i południu Ukrainy. Niemieccy obywatele powinni opuścić te regiony, i to jak najszybciej - zaleca Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec.

MSZ w Berlinie zaostrzyło tym samym ostrzeżenia dla podróżujących na Ukrainę. Do tej pory ministerstwo tylko "pilnie odradzało" wyjazdy do tego regionu.

Sytuacja jest bardzo napięta

Jako uzasadnienie MSZ podaje, że sytuacja na wschodzie i południu Ukrainy jest "bardzo napięta". Ministerstwo wskazuje na zajęcie przez uzbrojone bojówki budynków administracji państwowej, m.in. w obwodach donieckim i ługańskim.

Po rozpoczęciu przez ukraińskie siły bezpieczeństwa operacji antyterrorystycznej skierowanej przeciw ukraińskim separatystom sytuacja "dalej się zaostrzyła", czytamy w ostrzeżeniu dla podróżujących.

Ministerstwo wskazuje też na ostatnie krwawe zajścia w Odessie. W zeszły piątek w starciach prorosyjskich separatystów i ukraińskiej Samoobrony zginęły co najmniej 42 osoby. MSZ ostrzega też dziennikarzy. "Wobec najnowszego rozwoju sytuacji trzeba przyjąć, że przedstawiciele mediów są szczególnie narażeni na zatrzymanie lub ujęcie przez siły separatystyczne", głosi tekst ministerstwa.

Unikać Krymu

MSZ "pilnie odradza" wyjazdy na zaanektowany przez Rosję Krym. Ze względu na obecną sytuację podróżującym nie można zapewnić ochrony konsularnej, informuje resort Franka-Waltera Steinmeiera. Niemcy tak jak większość państw uważają aneksję Krymu za nielegalną i jej nie uznają.

Podróżującym po innych, spokojniejszych regionach Ukrainy niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca "rozwagę". Obywatele RFN wybierający się tam powinni uważnie śledzić ostrzeżenia dla podróżujących MSZ i doniesienia mediów o rozwoju sytuacji na Ukrainie. Powinni oni unikać wszelkiego rodzaju demonstracji, wieców i zgromadzeń.

Natomiast obywatelom Niemiec, którzy przebywają na wschodzie i południu Ukrainy, ministerstwo zaleca opuszczenie tego kraju. Do Niemców znajdujących się w innych regionach Ukrainy MSZ apeluje, by zarejestrowali się na specjalnej liście MSZ obejmującej obywateli Niemiec przebywających poza granicami kraju.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

embed
Więcej o: