Wcale nie wyeliminowaliśmy polio. WHO: Wszystkie wysiłki mogą pójść na marne

Światowa Organizacja Zdrowia uznała rozprzestrzenianie się wirusa polio za międzynarodowe zagrożenie dla zdrowia. Do tej pory wydawało się, że globalne zagrożenie związane z wirusem zostało wyeliminowane i pozostaje jedynie kwestią czasu, kiedy zostanie on całkowicie wytrzebiony.

W oświadczeniu wydanym po spotkaniu z przedstawicielami krajów dotkniętych polio WHO podkreśla, że powstrzymanie międzynarodowego rozprzestrzeniania się wirusa wymaga natychmiastowego i zdecydowanego działania ze strony społeczności międzynarodowej.

Najgorsza sytuacja w Kamerunie, Pakistanie i w Syrii

Według WHO najpoważniejsza sytuacja panuje w Kamerunie, Pakistanie oraz w Syrii - nie tylko wirus polio jest tam obecny, ale także zanotowano przypadki jego rozprzestrzeniania się do innych państw. Obywatele tych krajów powinni przed podróżą zagraniczną otrzymać szczepionkę potwierdzoną zaświadczeniem, które będą mogły zweryfikować odpowiednie służby.

Inne kraje, w których zachorowania na polio nadal się zdarzają, to Afganistan, Gwinea Równikowa, Etiopia, Irak, Izrael, Somalia i Nigeria. Sytuacja tych państw jest jednak nieco lepsza z globalnego punktu widzenia, ponieważ nie "eksportują" one wirusa poza swoje granice.

Obecna sytuacja jest tym bardziej niepokojąca, że w ciągu poprzednich dwóch lat doszło do niemal całkowitego zatrzymania międzynarodowego rozprzestrzeniania się wirusa polio. Według WHO, jeśli nie zostaną podjęte żadne działania, wszystkie dotychczasowe wysiłki mające na celu globalne wytępienie wirusa mogą pójść na marne.

Ryzyko epidemii nadal istnieje

Polio jest chorobą wirusową dotykającą głównie dzieci poniżej piątego roku życia. Nie jest uleczalna, ale można jej zapobiegać poprzez zastosowanie szczepionki. Jedno na dwieście zachorowań kończy się nieodwracalnym paraliżem. Od 1988 roku, w wyniku międzynarodowych działań mających na celu wyeliminowanie choroby, liczba zachorowań spadła aż o 99 proc. - z 350 tysięcy do 406 zgłoszonych zachorowań w 2013 roku. Eksperci szacują, że dopóki wirus istnieje, ryzyko światowej epidemii polio cały czas istnieje.

Więcej o: