Tajny dekret Władimira Putina. 300 dziennikarzy dostało medale za "obiektywne relacjonowane wydarzeń na Krymie"

Władimir Putin utajnionym dekretem nagrodził ponad 300 dziennikarzy za "obiektywne relacjonowanie wydarzeń na Krymie" - podają Wiedomosti. Dziennikarze otrzymają za swoją pracę odznaczenia państwowe i wysokie dodatki finansowe do emerytury.

Dziennikarze serwisu Wiedomosti dotarli do utajnionego dekretu prezydenta Rosji. Z ich informacji wynika, że dekret numer 269 podpisano już 22 kwietnia. Na oficjalnej stronie Kremla znajduje się tylko dekret 268 z 21 kwietnia, a następnie 270 z 22 kwietnia. - To znaczy, że dekret nie znajduje się w publicznym dostępie - wyjaśniono dziennikarzom Wiedomosti w biurze prasowym Kremla.

Dziennikarze zasłużeni dla ojczyzny

Zgodnie z dekretem pracownicy mediów otrzymają odznaczenia "za wysoki profesjonalizm i obiektywizm podczas relacjonowania wydarzeń w Republice Krymskiej." - podają Wiedomosti. Jak twierdzi ich źródło na Kremlu, nagrody otrzyma ponad 300 osób, w tym około 90 korespondentów. Urzędnik zaznacza, że taka liczba nagradzanych jest bezprecedensowo wysoka. W 2008 roku ówczesny prezydent Dmitrij Miedwiediew nagrodził tylko 11 dziennikarzy za relacjonowanie wydarzeń w Osetii Południowej.

Powołując się na swoje źródło, Wiedomosti podają, które redakcje zostały szczególnie docenione przez Putina. Około setki nagrodzonych to przedstawiciele kompanii WGTRK, ponad 60 jest z Kanału 1. Po kilkadziesiąt medali trafi do redakcji NTW, Russia Today i Life News. Pominięci zostali natomiast dziennikarze kanału Deszcz i radia Echo Moskwy.

Wyższa pensja za order

Władimir Putin nagrodził nie tylko szeregowych pracowników mediów, ale też ich szefów. Kierownik kanału NTW Władimir Kulistikow został posiadaczem orderu "Za zasługi dla Ojczyzny" II stopnia. Praca przewodniczącego Roskomnadzoru [organ kontrolujący media - przyp. red.] została nagrodzona takim samym orderem, ale IV stopnia.

Nagrodzeni mogą liczyć nie tylko na prestiż i satysfakcję z posiadania odznaczeń. Nagrody państwowe wiążą się też ze znaczącą poprawą sytuacji finansowej. Medal "Za zasługi dla Ojczyzny" oznacza comiesięczny dodatek do emerytury stanowiący od 330 do 415 proc. podstawy wynagrodzenia.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: