"Bild": Agenci CIA i FBI doradzają ukraińskiemu rządowi

Powołując się na anonimowe źródła niemieckich służb bezpieczeństwa, "Bild am Sonntag" informuje, że agenci CIA i FBI pomagają rządowi w Kijowie rozwiązać problem separatystów na wschodzie Ukrainy i w utworzeniu sprawnej struktury zabezpieczeń.

Według źródeł dziennika, agenci nie są bezpośrednio zaangażowani w walkę z prorosyjskimi bojownikami, a jedynie doradzają władzom. "Ich aktywność ogranicza się do Kijowa" - pisze "Bild". Agenci FBI mają też pomagać rządowi w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej.

Zrabowany majątek państwa

Grupa specjalizująca się w sprawach finansowych ma pomóc namierzyć majątek byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Prokurator generalny Ukrainy Ołeh Machnicki poinformował, że Janukowycz wywiózł do Rosji 32 miliardy dolarów w gotówce. Całość poszukiwanej kwoty, którą skarb państwa stracił w- wyniku działań byłego prezydenta i jego ludzi, opiewa na 100 mld dolarów. Prokremlowski prezydent został obalony po miesiącach protestów ulicznych.

Dyrektor CIA w Kijowie

W zeszłym miesiącu Biały Dom potwierdził, że dyrektor CIA John Brennan odwiedził Kijów w ramach podróży po Europie

Rzecznik Białego Domu poinformował wtedy, że Brennan spotkał się ze swoimi odpowiednikami z wywiadu Ukrainy. Jednocześnie zdementował doniesienia, że dyrektor CIA "zachęcał do przeprowadzenia operacji taktycznych na terenie Ukrainy", jak spekulowały rosyjskie media.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: