Ukraiński minister sprawiedliwości: Ukraina straciła 80 mld dolarów od czasu aneksji Krymu

Ukraina straciła przynajmniej 80 mld dolarów od czasu aneksji Krymu przez Rosję - podaje agencja Reutera, powołując się na Pawła Petrenkę, ukraińskiego ministra sprawiedliwości. Te szacunki mogą się okazać znacznie wyższe, kiedy Kijów wliczy do nich możliwe rezerwy energetyczne w Morzu Czarnym.

- Wszystko, co jest własnością państwową na Krymie, należy do Ukrainy i Rosja ponosi pełną odpowiedzialność za straty poniesione przez przedsiębiorstwa państwowe, ministerstwa i departamenty - powiedział Petrenko na konferencji prasowej w Kijowie.

Petrenko poinformował, że ukraiński rząd będzie się starał wszcząć postępowanie przeciwko Rosji w Europejskim Trybunale Praw Człowieka, a także będzie wytaczał indywidualne sprawy osobom odpowiedzialnym za przestępstwa wojskowe i przeciwko integralności terytorialnej państwa.

Ukraina stoi na skraju bankructwa

- Dziś możemy powiedzieć, że Ukraina straciła 950 mld hrywien (80 mld dolarów). Te szacunki nie uwzględniają strat spowodowanych przez utratę złóż mineralnych - powiedział Petrenko. Na złoża te składa się 165,3 mld metrów sześciennych gazu oraz 44 mln ton ropy. Mogą być one warte nawet 1,2 mld dolarów.

Pieniądze te mogłyby uratować ukraiński budżet osłabiony nie tylko przez wcześniejsze rządy, ale też miesiące niepokojów społecznych. Ukraina pilnie potrzebuje zwiększenia przychodów, aby uniknąć bankructwa. Ma w tym jej pomóc pakiet pomocowy otrzymany od Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: