Jaceniuk: Moskwa chce III wojny światowej. Separatyści uprowadzili przedstawicieli OBWE [DZIEŃ NA UKRAINIE]

- Agresywne działania Rosji wobec Ukrainy świadczą o tym, że Moskwa chce rozpętać trzecią wojnę światową - oświadczył premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk. Polityk zaapelował do Kremla o wypełnianie wziętych na siebie zobowiązań międzynarodowych. W Słowiańsku uzbrojeni separatyści uprowadzili autobus z misją Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy (OBWE). Porywacze odmówili zwolnienia zakładników (wśród których jest Polak), twierdząc, że ci muszą koniecznie spotkać się z kompetentnymi organami Rosji. Później lider separatystów oświadczył, że wśród obserwatorów OBWE jest ?kijowski szpieg?. Oto podsumowanie najważniejszych wydarzeń na i ws. Ukrainy.

1. Porwanie przedstawicieli OBWE w Słowiańsku

Uzbrojeni separatyści uprowadzili w Słowiańsku na wschodzie Ukrainy autobus z misją Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy (OBWE) - poinformowało ukraińskie MSW.

Zakładnicy zostali umieszczeni w miejscowej siedzibie SBU zajętej przez separatystów. Rozpoczęto rozmowy co do ich uwolnienia - podawało ministerstwo. Do zatrzymania autobusu, którym jechali przedstawiciele OBWE, doszło przed południem na drodze wjazdowej do Słowiańska. W autobusie było 13 osób. Wśród nich 7 przedstawicieli OBWE, 5 przedstawicieli Sił Zbrojnych Ukrainy oraz kierowca pojazdu.

Prorosyjscy aktywiści odmówili zwolnienia zakładników, twierdząc, że ci muszą koniecznie spotkać się z kompetentnymi organami Federacji Rosyjskiej. Polska Agencja Prasowa podawała, że wśród pojmanych może być Polak. Według niemieckiego resortu obrony w skład misji wchodzi trzech wojskowych z Niemiec i po jednym z Polski, Czech, Szwecji i Danii. Doniesienia te wkrótce potwierdził reporter Radia TOK FM w wojskowych źródłach dyplomatycznych.

Wieczorem informacje potwierdziło też ukraińskie MSZ oraz rzecznik polskiego MON Jacek Sońta. Uprowadzony Polak jest oficerem.

Przywódca separatystów w Słowiańsku Wiaczesław Ponomariow powiedział później, że sądzi, iż wśród zatrzymanych obserwatorów OBWE jest "szpieg Kijowa" - informowała agencja Reutera.

Jak relacjonował Piotr Andrusieczko, korespondent "Gazety Wyborczej", separatyści oświadczyli, że "do jutra nie będzie żadnych oficjalnych komentarzy z ich strony dotyczących przetrzymywania i miejsca przebywania obserwatorów OBWE".

W serwisie Twitter pojawiło się zdjęcie dokumentów uprowadzonych obserwatorów OBWE:

2. Jaceniuk: Moskwa chce III wojny światowej

- Agresywne działania Rosji wobec Ukrainy świadczą o tym, że Moskwa chce rozpętać trzecią wojnę światową - oświadczył premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk. Polityk zaapelował do Kremla o wypełnianie wziętych na siebie zobowiązań międzynarodowych.

- Próby dokonania rosyjskiej agresji militarnej na terytorium Ukrainy doprowadzą do konfliktu wojennego na całym obszarze europejskim. Świat nie zapomniał jeszcze drugiej wojny światowej, a Rosja chce już zacząć trzecią. Cała odpowiedzialność za agresję na terytorium Ukrainy, za podważenie bezpieczeństwa międzynarodowego i destabilizację spoczywa na kierownictwie Federacji Rosyjskiej - powiedział szef ukraińskiego rządu.

3. Wybuchy na lotnisku w Kramatorsku

"Ukraińska Prawda" podała, że około 11.30 (10.30 naszego czasu) na lotnisku wojskowym w Kramatorsku doszło do wybuchów. Według Centrum antyterrorystycznego w Kijowie eksplodował ostrzelany przez snajpera śmigłowiec ukraińskich sił powietrznych. Później ukraińskie media donosiły, że prócz helikoptera na lotnisku spłonął także samolot.

4. Rosyjskie wojska przy granicy ukraińskiej

Rosyjskie wojska prowadzące ćwiczenia przy granicy z Ukrainą zbliżyły się na kilometr do linii granicy, ale jej nie naruszyły. Ukraińskie siły gotowe są do odparcia każdej agresji - oświadczył ukraiński minister obrony Mychajło Kowal. Dodał, że w rosyjskich manewrach bierze także udział lotnictwo.

W rozmowie z rozgłośnią Głos Ameryki ambasador Ukrainy przy ONZ Jurij Serhejew powiedział, że po południowo-wschodniej stronie granicy stwierdzono koncentrację artylerii, personelu z centralnego i północnego okręgu wojskowego, a także ok. 200 czołgów i wyrzutnie rakietowe Grad.

5. Blokada Słowiańska

Ukraińskie siły antyterrorystyczne przystąpiły do całkowitej blokady opanowanego przez prorosyjskich separatystów Słowiańska na wschodzie kraju - poinformował szef administracji prezydenta Ukrainy Serhij Paszynski.

Według niego celem blokady, w którą zaangażowano wojsko, jest odcięcie separatystów od wsparcia z zewnątrz.

Po południu separatyści oświadczyli, że nie oddadzą miasta zablokowanego przez siły ukraińskie. Tymczasem Gwardia Narodowa Ukrainy twierdziła, że zablokowała wszystkie drogi do miasta.

- Nie oddamy miasta - powiedział na konferencji prasowej lider separatystów, samozwańczy burmistrz Słowiańska Wiaczesław Ponomariow. - Zamierzamy zrobić wszystko co możliwe, żeby stawić opór - dodał.

6. Granica między Krymem a Ukrainą

Dziś ustanowiona została międzynarodowa granica państwowa między anektowanym przez Rosję Krymem a Ukrainą.

- W najbliższej przyszłości zdecydujemy, czy na granicy powstaną tradycyjne punkty kontrolne i jakie zasady będą na niej obowiązywać - powiedział Piotr Jarosz, szef Biura ds. Migracji na Krymie.

Punkty kontroli granicznej między Ukrainą a Krymem rozpoczęły swoją działalność o godz. 19 czasu polskiego.

Kateryna Tarasowa, rzecznik Służby Granicznej Krymu, poinformowała, że kontrola osób i towarów na będzie się na nich odbywała bez żadnych odstępstw, zgodnie z prawem Federacji Rosyjskiej.

7. Obniżenie ratingu Rosji

Agencja ratingowa Standard and Poor's obniżyła, po raz pierwszy od ponad pięciu lat, rating Rosji z poziomu BBB do poziomu BBB minus, tłumacząc swą decyzję rosnącym napięciem pomiędzy Moskwą a Kijowem. Decyzja o obniżeniu ratingu Rosji nastąpiła po kolejnym ostrzeżeniu ze strony USA, które zagroziły w czwartek dalszymi sankcjami

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: