"Ukraina doświadcza polityki rozbiorowej. Mamy do czynienia z zaborem"

- Ma miejsce kolejna odsłona tego, co określam "bitwą o Ukrainę" toczoną między Zachodem, w tym nami, a Rosją - mówił w TOK FM prof. Edward Haliżak z Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW.

- Mamy do czynienia z zaborem, to nie jest fakt tuzinkowy. To agresja międzynarodowa, i to na obszarze OBWE. Dokonało tego państwo, które postanowiło przywrócić świetność Związku Radzieckiego. Elity rosyjskie nie pogodziły się z rozpadem ZSRR, a my przyjęliśmy, że się pogodzili. Taka jest natura Rosji. Ona nie może spokojnie funkcjonować, nie ekspandując - ocenia prof. Haliżak. - Uważam, że Ukraina doświadcza polityki rozbiorowej. Tak jak my w XVIII w. - dodał.

Czy unia energetyczna to pieśń przyszłości?

Niemiecki rząd bardzo poważnie traktuje propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą unii energetycznej i analizuje obecnie ten projekt - twierdzi rzecznik rządu Steffen Seibert. W piątek na ten temat mają rozmawiać premier Tusk i kanclerz Merkel.

Jeszcze niedawno Angela Merkel sceptycznie mówiła o pomyśle polskiego premiera, przypominając, że w Europie za dostawę energii odpowiadają głównie prywatne firmy. - Unia energetyczna to pieśń przyszłości? - pytała swojego gościa prowadząca program Agata Kowalska. - To nie pieśń przyszłości. To konieczność, wymóg strategii, wymóg bezpieczeństwa nas wszystkich. Tak naprawdę nasze bezpieczeństwo, w związku z tym co się dzieje na wschodzie, zależy od tego, na ile będziemy skuteczni w utworzeniu unii energetycznej - przekonywał prof. Haliżak.

Cała audycja do wysłuchania w serwisie Tokfm.pl .

Więcej o: